PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowano zabytkową kolumnadę w Antoninie

  • PAP    6 września 2010 - 11:03

Zakończyły się prace restauracyjne przy kolumnadzie wybudowanej przez książąt Radziwiłłów, obok ich modrzewiowego pałacu myśliwskiego w Antoninie.
Zrujnowany dotąd obiekt ponownie wzbudza zainteresowanie gości organizowanych tam festiwali chopinowskich.

Odtworzono kolumnadę, czyli dawną Świątynię Dumania z przełomu XIX i XX w. Niektórzy sądzą, że stworzył ją ostatni z antonińskiej linii rodu książąt Radziwiłłów, Michał, ulegając modzie na sztuczne ruiny.

Kolumnadę udało się odtworzyć zgodnie z wymogami konserwatora zabytków i architekta. Jest to sześć kolumn. Są proste, jońskie, uzupełniają je pnące róże. Wiosną staną przy nich ławki z piaskowca.

Oprócz zabytkowego pałacu, w którym koncertował i komponował młody Fryderyk Chopin, cennym antonińskim zabytkiem jest kościół, a w nim kaplica grobowa Radziwiłłów.

Kościółek i kaplicę wybudowano według projektu Jana Henryka Haeberlina, późniejszego architekta Sanssouci w Poczdamie. Budowę mauzoleum prowadzili synowie księcia Antoniego Bogusław (1809-1873) i Wilhelm (1797-1870). W kościele jest unikatowy portyk czterokolumnowy w stylu włosko-bizantyjskim, pochodzący najprawdopodobniej z około IV w.

Kościółek i mauzoleum będzie można zwiedzić w najbliższą niedzielę, na zakończenie kończącego się wtedy w Antoninie jedynego w Polsce Rajdu Chopinowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.