PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowano zamek królewski w Stopnicy

  • PAP    28 stycznia 2011 - 14:19
Odbudowano zamek królewski w Stopnicy

Prawie 7,9 mln zł kosztowała odbudowa zamku królewskiego w Stopnicy, realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Zamek będzie siedzibą gminnego centrum kultury. Otwarcie odbędzie się w sobotę. Jak powiedział Mirosław Rajtar z urzędu gminy, prawie 4,2 mln zł na realizację inwestycji pochodziło ze środków unijnych, resztę kosztów pokryła gmina. Prace remontowe trwały od kwietnia 2009 roku do grudnia 2010. Odbudowano zniszczone w czasie wojny piętro, dobudowano poddasze. Remont prowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Zamek będzie siedzibą gminnego centrum kultury. Dotychczas w Stopnicy nie istniała taka placówka. Znajdzie się tam także miejsce na punkt informacji turystycznej.

Na parterze zamku mieści się sala widowiskowa oraz pomieszczenia ekspozycyjne, w którym będą prezentowane zbiory regionalne oraz eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Kielcach. Na piętrze powstała biblioteka, sala multimedialna oraz sala do nauki tańca. Na poddaszu zaprojektowano dwie sale klubowe dla młodzieży oraz pokoje gościnne. W piwnicach funkcjonować będzie kawiarnia.

Budynek nie został jeszcze wyposażony. Meble oraz sprzęt multimedialny i audiowizualny zostanie zakupiony dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Cały projekt kosztować będzie 660 tys. zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego wyniesie ok. 250 tys. zł. Centrum kultury zostanie wyposażone w ciągu dwóch miesięcy.

Kilka lat temu gmina odkupiła zrujnowany obiekt od upadającej spółdzielni ogrodniczej. Rekonstrukcję zamku przeprowadzono na podstawie zdjęć i materiałów archiwalnych, w większości z lat 30-tych XX wieku. Dach został pokryty miedzianą blachą. Wokół powstanie park w stylu włoskim.

Zamek w Stopnicy wzniesiony został około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. W 1661 roku Jan Klemens Branicki odbudował go w stylu włoskim. W 1783 roku obiekt przebudowano. Przed wojną zamek pełnił funkcję siedziby starostwa powiatowego i gimnazjum.

Sobotnie otwarcie zamku uświetni recital Romy Owsińskiej oraz spektakl w wykonaniu Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.