PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddano do użytku obwodnicę Czarnowąsów

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 13:02
Oddano do użytku obwodnicę Czarnowąsów
. To największa inwestycja drogowa w historii Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Fot. ZDW Opole

W środę (8 listopada) oddano do użytku obwodnicę Czarnowąsów w ciągu drogi łączącej Opole z Namysłowem. Koszt inwestycji to 118,5 mln zł.
Budowa obwodnicy nowej dzielnicy Opola - Czarnowąsów, ma rozładować ruch na wjeździe do stolicy regionu od strony Namysłowa - zwłaszcza w rejonie rozbudowywanej elektrowni. To największa inwestycja drogowa w historii Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Jej całkowity koszt wynosi 118,5 mln zł, z czego 100,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 5,8 mln zł pochodzi z budżetu państwa, pozostała kwota to wkład własny samorządu Opola i województwa.

Jak zaznaczają wykonawcy, budowa liczącej około 5 km długości obwodnicy była skomplikowana ze względu na konieczność jej prowadzania na terenach zalewowych Odry. Z tego powodu jezdnię położono na specjalnie wzmocnionym nasypie o wysokości od 3 do 11 metrów. Wybudowano cztery wiadukty, most i cztery ronda. Dodatkowo powstało 3,5 km dróg transportu rolnego. Decyzja środowiskowa wymusiła wykonanie nasadzeń drzew i krzewów: ponad 12 tys. sztuk za prawie 1 mln zł. Kolejne 900 tys. zł zostanie wydane na budowę systemu przepustów melioracyjnych.

Według informacji ZDW w Opolu na uzbrojenie trasy zużyto ok. 3,3 tys. ton stali i 45 tys. ton mas bitumicznych. Dla potrzeb Inspekcji Transportu Drogowego zostanie wybudowany parking z miejscem do ważenia pojazdów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.