PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddział onkologiczny w łódzkim szpitalu wyremontowany

  • AT/PAP    1 lutego 2012 - 18:15
Oddział onkologiczny w łódzkim szpitalu wyremontowany

Ponad 3 mln zł kosztował remont oddziału chirurgii onkologicznej w szpitalu MSWiA w Łodzi. Połowa kwoty pochodziła z budżetu ministerstwa spraw wewnętrznych, pozostałe pieniądze wyłożył szpital. Odnowiony oddział otwarto we wtorek.
Jak powiedział podczas uroczystości otwarcia oddziału dyrektor placówki Robert Starzec, w ciągu kilku miesięcy całkowicie zmodernizowano oddział oraz wyposażono go w nowe urządzenia. Stworzono również pododdział chemioterapii, którego do tej pory w szpitalu nie było.

- Dzięki temu jesteśmy szpitalem, w którym będziemy kompleksowo leczyć pacjentów, którzy w naszej placówce są onkologicznie operowani - mówił dyrektor. Przypomniał, że szpital ma już pracownię ze skanerem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT). Urządzenie to umożliwia m.in. wczesne wykrycie komórek rakowych.

Na wyposażeniu odnowionego oddziału jest również mammotom, czyli aparat diagnostyczny umożliwiający rozpoznanie i lokalizację zmian potencjalnie nowotworowych w gruczole piersiowym. Jak mówił Starzec, to jedyny taki aparat w regionie łódzkim. Szefowie szpitala chcą, aby chorzy, którzy tu trafiają "byli leczeni najnowocześniejszym sprzętem i mieli poczucie bezpieczeństwa".

Gościem honorowym uroczystego otwarcie była małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Przybyli również przedstawiciele władz miasta i regionu - wojewoda Jolanta Chełmińska, marszałek Witold Stępień (zabierz głos/oceń marszałka), prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos.oceń prezydenta), senator Ryszard Bonisławski, posłowie Andrzej Biernat oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska. Nie brakowało przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, resortu spraw wewnętrznych oraz służb mundurowych. Nowe w pełni wyposażone sale poświęcił biskup Adam Lepa.

Dyrekcja i pracownicy szpitala przy Północnej mieli pełne prawo do świętowania. Szpital od kilku lat ma opinię jednego z najlepiej zarządzanych ośrodków zdrowia w Polsce. Jego rozwój zapoczątkował w 2005 r. nowy dyrektor Robert Starzec. W ciągu kilku lat bardzo zadłużony szpital pozbył się zaległych zobowiązań, przeprowadził 16 dużych inwestycji, m.in. termomodernizację. Zaniedbana placówka zyskała zupełnie nowe wnętrza i poszerzyła się o bardzo cenną aparaturę np. PET.

- To wynik współpracy zespołowej, wspólnej chęci działania - powiedział dyrektor placówki.

Ordynator oddziału dr. Marek Stępień opowiedział historię oddziału chirurgii onkologicznej, który rozwijał się systematycznie od roku 2003. Początkowo operacje onkologiczne przeprowadzano na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, zanim w 2005 r. podpisano pierwszy kontrakt na prowadzenie oddziału chirurgii onkologicznej. W ciągu dwóch lat liczba pacjentów powiększyła się dwukrotnie, a oddział zyskał nowy sprzęt. W 2010 powiększony zespół lekarzy zaczął też korzystać z pracowni PET. W tym samym czasie podjęto decyzję o gruntownym remoncie oddziału, z wydzieleniem miejsc do chemioterapii. Pacjenci, którzy przeszli już w szpitalu operację, teraz będą mogli kontynuować tu leczenie.

- Ten szpital nawet na przekór tym licznym problemom służby zdrowia udowadnia, że można stworzyć miejsce, w którym dobrze się pracuje. Czuję tu atmosferę dobrej zespołowej pracy - powiedziała Anna Komorowska. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że łodzianie zasługują na opiekę w najlepszych warunkach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.