PARTNER PORTALU
  • BGK

Odmłodniał najstarszy żelazny most w Europie

  • PAP    22 kwietnia 2011 - 09:37
Odmłodniał najstarszy żelazny most w Europie

Wiszący stalowo-żeliwny most w Ozimku na Opolszczyźnie, najstarsza taka konstrukcja w Europie, został wyremontowany. Na początku maja zostanie uroczyście oddany do użytku.
Most został całkowicie zdemontowany, wyczyszczony i ponownie zamontowany na miejscu. Sprawdzono wszystkie elementy i wzmocniono osłabioną konstrukcję, podwieszając ją na dodatkowych linach.

Wiszący stalowo-żeliwny most w Ozimku oddano do użytku we wrześniu 1872 r. Wykonany w miejscowej hucie był pierwszą taka konstrukcją w Europie. Spinał brzegi rzeki Mała Panew.

Na brzegach powstały murowane przyczółki, na nich ustawiono po dwa filary wykonane z ażurowych płyt odlanych z żeliwa. Między filarami rozciągnięto łańcuchowe cięgna zamontowane w gruncie. Łańcuchy składały się z kutych ogniw łączonych dodatkowo sworzniami.

Do budowy mostu zużyto 57 ton odlewów żeliwnych i 14 ton stali. Wymiary konstrukcji to 31,5 m długości i 6,6 m szerokości. Nośność przeprawy wyliczona była na 3 tony, ale – jak się okazało dużo później – most wytrzymał pięciokrotnie wyższe obciążenia.

Arcydzieło śląskich architektów i odlewników z Gliwic i Ozimka na początku XIX w. było rewelacją na światową skalę. Zastosowane tam rozwiązania wykorzystano przy budowie mostu kablowego nad rzeką Argen w rejonie Jeziora Bodeńskiego, a później w konstrukcji słynnego Golden Gate w San Francisco.

Konstrukcja w Ozimku przetrwała wielką powódź w 1830 r., uszkodził ją dopiero sowiecki czołg, który w 1945 r. chciał przejechać po moście przez rzekę. Bojowa maszyna zniszczyła zakotwiczenie jednego z przyczółków mostowych.

Po remoncie most ma być elementem planowanego przez miasto nadrzecznego bulwaru spacerowego. Jest to zabytek klasy zerowej – największa atrakcja Ozimka. Jego wizerunek widnieje się w herbie miasta.

Czytaj też: Remontują najstarszy polski most

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-04-22 20:07:35

    Jest to byc moze najstarszy most wiszacy, ale prymat w kategorii mostow zelaznych nalezy do prawie o sto lat starszego mostu w Lazanach, gmina Zarow, rowniez zniszczonego w 1945 przez czolg radziecki.