Odmulą wejście do Portu Praskiego

Niski stan wody w Wiśle skłonił władze Warszawy do przeznaczenia ponad 277 tys. zł na usunięcie głazów i odmulenie wejścia do Portu Praskiego, w którym znajduje się komisariat rzeczny policji. Prace mają ruszyć na przełomie września i października.
Odmulą wejście do Portu Praskiego

O przekazaniu środków dla Portu Praskiego poinformowała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Briefing prasowy odbył się na brzegu Wisły, gdzie archeolodzy wydobywają zdobycze zatopione podczas najazdu Szwedów w XVII w.; pracę specjalistom ułatwia rekordowo niski stan wody w rzece.

Według danych IMGW, w piątek poziom Wisły w stolicy wynosił 63 cm. Jak podkreśla Instytut, w ostatnich dniach - między 12 a 18 września - stan wody w Warszawie utrzymywał się "poniżej absolutnego minimum". 17 września było to zaledwie 56 cm.

Prezydent Warszawy powiedziała, że w związku z niskim stanem wody wejście do Portu Praskiego zostanie odmulone, z dna zostaną usunięte głazy; na ten cel miasto przeznaczy 277,7 tys. zł z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Podkreśliła, że odmulenie Portu Praskiego ułatwi pracę policjantom z komisariatu rzecznego. Dodała, że prace ruszą prawdopodobnie na przełomie września i października; mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Obecnie rezerwa celowa Warszawy wynosi 33,7 mln zł; na rok 2012 przewidziano 34 mln zł. Do tej pory środki z rezerwy wykorzystano na obsługę koksowników podczas zimy oraz remont mostu nad Potokiem Służewieckim.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała także, że w poniedziałek została wybrana firma, która przebuduje bulwary nadwiślańskie na lewym brzegu rzeki - jest to Hydrobudowa Gdańsk. Całość prac obejmie bulwar od ul. Boleść do mostu Świętokrzyskiego. Pierwszy etap od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego jest realizowany w ramach projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i płyń", dofinansowanego z Unii Europejskiej. Ten odcinek ma zostać ukończony w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy.

Cała przebudowa ma trwać trzy lata i kosztować 122 mln zł. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana po upływie czasu przewidzianego na ewentualne odwołania pozostałych oferentów - informuje wydział prasowy stołecznego ratusza.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE