PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnaleziono mury ratusza z 1640 roku w Bodzentynie

  • PAP    17 września 2012 - 20:27
Odnaleziono mury ratusza z 1640 roku w Bodzentynie

Mury ratusza z 1640 roku odnaleziono przy okazji remontu Górnego Rynku w Bodzentynie - chcemy je osłonić i wyeksponować - powiedział burmistrz Bodzentyna, Marek Krak. Bodzentyn odnawia swoje historyczne centrum za 8,1 mln zł.
Przy okazji prac budowlanych związanych z rewitalizacją bodzentyńskiego rynku odnaleziono fundamenty budowli sprzed ponad 300 lat.

"Trafiliśmy na mury dawnego ratusza z XVII wieku, na pewno będzie poprawka do projektu - chcemy je bardziej wyeksponować - zapowiedział burmistrz Bodzentyna.- "Na wzór rozwiązań podpatrzonych w Wiedniu chcemy je przykryć szybami i podświetlić" - dodał Krak.

Prace archeologiczne opóźniają harmonogram remontu rynku. Jak zapewnił burmistrz miasta, opóźnienie sięgnie maksymalnie dwóch miesięcy. "Na koniec przyszłego roku, rynek będzie gotowy" - zapewnił Krak. Władze miasta liczą, że odkryte pozostałości ratusza, przyciągną do Bodzentyna większe rzesze turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie.

Rewitalizacja Górnego Rynku w Bodzentynie zakłada m.in. instalacje podświetlonych fontann, ławeczek oraz stylowych lamp. Całość inwestycji będzie kosztowała 8,1 mln zł, z czego 60 proc. będzie pochodziło z dotacji unijnych. Pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta i gminy.

Jak przypomniał burmistrz Bodzentyna, układ urbanistyczny miasta, był wzorowany na układzie średniowiecznego Krakowa. "W Bodzentynie, podobnie jak w Krakowie mamy dwa rynki i ten układ uliczek idealnie pasuje do tego krakowskiego, tylko w miniaturze" - powiedział burmistrz.

Bodzentyn jest jednym z najstarszych miast Kielecczyzny. W średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. W 1355 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego otrzymał prawa miejskie. Wówczas miasto należało do biskupa krakowskiego Bodzanty. Od XV do XVIII w. był ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. Prawa miejskie utracił decyzją cara w 1870 roku. Bodzentyn ponownie stał się miastem w 1994 roku.

Obecnie Bodzentyn jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy w powiecie kieleckim. Miasto zamieszkuje 2,2 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.