Odnowa zabytkowych nagrobków w Tarnowie

Osiem zabytkowych nagrobków odnowiono w tym roku na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu Miejskiego Zarządu Cmentarzy oraz zbiórki przeprowadzonej przez Społeczny Komitet Opieki Nad Starym Cmentarzem.
Odnowa zabytkowych nagrobków w Tarnowie
Jak zaznaczyła dyrektor MZC Maria Wójcik, Stary Cmentarz ma wyjątkowe znaczenie historyczne dla Tarnowa, jest to też jedna z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Polsce. W tym roku z funduszy MZC odrestaurowano tam pięć obiektów nagrobnych. Prace kosztowały ok. 43 tys. zł. Zakończono także instalację kamer monitorujących teren cmentarza.

Odnowione zostały nagrobki m.in.: powstańca styczniowego, Marcina Grodeckiego, Marii Schnitzel i Teofila Schnitzla, członków znanej tarnowskiej rodziny kupców i rzemieślników, a także nagrobek Janiny Klimaszewskiej z figurką Matki Boskiej.

Z funduszy zebranych przez Społeczny Komitet Opieki Nad Starym Cmentarzem w tym roku odnowiono trzy nagrobki: powstańców styczniowych – Franciszka Habury i Walentego Pogończyka Muszyńskiego, a także nagrobki rodziny Jakubowskich.

„Tegoroczna zbiórka pieniędzy na kolejne remonty odbędzie się 1 i 2 listopada. Podczas kwesty ofiarodawcom rozdawane będą foldery, w których umieszczone zostały fotografie wszystkich nagrobków odnowionych w 2012 roku” – dodała dyr. Wójcik.

Cmentarz Stary w Tarnowie został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie. Ścisła data założenia cmentarza nie jest do dziś ustalona. Przyjmuje się, że pierwszy pochówek miał miejsce w 1788 r. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła „Panie Kochanku” zmarłej w 1795 r.

Tarnowski cmentarz należy do najstarszych w Polsce, a także do najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce. Jest starszy o kilka lat od cmentarza Rakowickiego w Krakowie (1803) i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (1792), równy wiekiem Łyczakowskiemu we Lwowie (1786). Zajmuje obszar ok. 3,5 ha (w pierwszych latach istnienia ok. 1 ha). Początkowo do katolickiego cmentarza przylegał cmentarz ewangelicki. Oba cmentarze połączyły się w 1872 r.

Cmentarz jest nekropolią narodową. W południowej jego części znajduje się wspólna mogiła ofiar rabacji z 1846 r. W pobliżu pochowano zmarłych z ran powstańców styczniowych. W 1891 r. postawiono w tym miejscu Kopiec Powstańców 1863 r. na wzór kopca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W l. 1914-1918 chowano w pobliżu legionistów i żołnierzy I wojny światowej, w czasie II wojny żołnierzy Września oraz żołnierzy AK. Dzisiaj jest to Kwatera Zasłużonych, zwana przez tarnowian Kwaterą Powstańczą (kwatera V).

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice. Jedna zwana kaplicą Radzikowskich z 1805 r., przez wiele lat do czasów współczesnych jest kaplicą przedpogrzebową. Druga kaplica to rodowa kaplica xx Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, w której znajdują się nagrobki przedstawicieli rodziny dłuta artysty rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE