PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowa zabytkowych nagrobków w Tarnowie

  • PAP    30 października 2012 - 09:10
Odnowa zabytkowych nagrobków w Tarnowie

Osiem zabytkowych nagrobków odnowiono w tym roku na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu Miejskiego Zarządu Cmentarzy oraz zbiórki przeprowadzonej przez Społeczny Komitet Opieki Nad Starym Cmentarzem.
Jak zaznaczyła dyrektor MZC Maria Wójcik, Stary Cmentarz ma wyjątkowe znaczenie historyczne dla Tarnowa, jest to też jedna z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Polsce. W tym roku z funduszy MZC odrestaurowano tam pięć obiektów nagrobnych. Prace kosztowały ok. 43 tys. zł. Zakończono także instalację kamer monitorujących teren cmentarza.

Odnowione zostały nagrobki m.in.: powstańca styczniowego, Marcina Grodeckiego, Marii Schnitzel i Teofila Schnitzla, członków znanej tarnowskiej rodziny kupców i rzemieślników, a także nagrobek Janiny Klimaszewskiej z figurką Matki Boskiej.

Z funduszy zebranych przez Społeczny Komitet Opieki Nad Starym Cmentarzem w tym roku odnowiono trzy nagrobki: powstańców styczniowych – Franciszka Habury i Walentego Pogończyka Muszyńskiego, a także nagrobki rodziny Jakubowskich.

„Tegoroczna zbiórka pieniędzy na kolejne remonty odbędzie się 1 i 2 listopada. Podczas kwesty ofiarodawcom rozdawane będą foldery, w których umieszczone zostały fotografie wszystkich nagrobków odnowionych w 2012 roku” – dodała dyr. Wójcik.

Cmentarz Stary w Tarnowie został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie. Ścisła data założenia cmentarza nie jest do dziś ustalona. Przyjmuje się, że pierwszy pochówek miał miejsce w 1788 r. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła „Panie Kochanku” zmarłej w 1795 r.

Tarnowski cmentarz należy do najstarszych w Polsce, a także do najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce. Jest starszy o kilka lat od cmentarza Rakowickiego w Krakowie (1803) i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (1792), równy wiekiem Łyczakowskiemu we Lwowie (1786). Zajmuje obszar ok. 3,5 ha (w pierwszych latach istnienia ok. 1 ha). Początkowo do katolickiego cmentarza przylegał cmentarz ewangelicki. Oba cmentarze połączyły się w 1872 r.

Cmentarz jest nekropolią narodową. W południowej jego części znajduje się wspólna mogiła ofiar rabacji z 1846 r. W pobliżu pochowano zmarłych z ran powstańców styczniowych. W 1891 r. postawiono w tym miejscu Kopiec Powstańców 1863 r. na wzór kopca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W l. 1914-1918 chowano w pobliżu legionistów i żołnierzy I wojny światowej, w czasie II wojny żołnierzy Września oraz żołnierzy AK. Dzisiaj jest to Kwatera Zasłużonych, zwana przez tarnowian Kwaterą Powstańczą (kwatera V).

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice. Jedna zwana kaplicą Radzikowskich z 1805 r., przez wiele lat do czasów współczesnych jest kaplicą przedpogrzebową. Druga kaplica to rodowa kaplica xx Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, w której znajdują się nagrobki przedstawicieli rodziny dłuta artysty rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.