PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiono zabytkowe kościółki w Kaliszu

  • PAP    8 października 2011 - 12:17
Odnowiono zabytkowe kościółki w Kaliszu

Zakończyły się prace konserwatorskie i remontowe w jedenastu drewnianych zabytkowych kościółkach południowej Wielkopolski. Całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na 14,5 mln zł, z których ponad 9 mln zł to środki unijne.
- Zakończono prace w zakresie przewidzianym w projekcie unijnym. Środki finansowe wykorzystano w kościołach w Proszowie, Baranowie, Bralinie, Ostrzeszowie, Mikstacie, Szczurach, Zborowie, Borkowie Starym, Pleszewie i Kucharkach - poinformowała Beata Matusiak z kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu (zabierz gło/oceń prezydenta). 

Zakres prac zależał od stanu technicznego lub potrzeb konserwatorskich. W niektórych świątyniach instalowano m.in. urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą i zniszczeniem. W innych naprawiono, odnowiono i konserwowano posadzki, wymieniono i zakonserwowano okna, drzwi, przebudowano fundamenty, wykonano izolację, wymieniono stropy i więźby dachowe.

Jednym z obiektów jest obchodzący 300 lat istnienia osiemnastowieczny kościółek na Pólku w Bralinie. Prace konserwatorskie i remontowe obejmowały m.in. podcienie, konstrukcję dachu, konserwację całego kościoła, wymianę wszystkich okien.

Założono także nową instalację elektryczną i odgromową, wybrukowano główny dojazd i ścieżki do kościółka. Pracom renowacyjnym poddano ołtarz główny wraz z należącymi do niego elementami: rzeźbami i obrazami, antepedium, tabernakulum i ołtarz boczny.

Świątynia w Bralinie jest zabytkiem klasy zerowej. Kilkanaście lat temu kościółek na Pólku został odznaczony za rekonstrukcję dyplomem Europa Nostra. Jest jedną z największych drewnianych świątyń w kraju. Jej powierzchnia wynosi 592 mkw., a dachu - 2083 mkw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.