PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiony plac im. Jana Pawła II w Sosnowcu

  • PAP    10 listopada 2010 - 16:02
Odnowiony plac im. Jana Pawła II w Sosnowcu

Plac Papieski w Sosnowcu, gdzie ponad 11 lat temu Jan Paweł II odprawił nabożeństwo, zmienił swoje oblicze.
W środę biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak poświęcił stylizowaną na barkę scenę, gdzie znalazł się pomnik papieża-Polaka oraz kalendarium jego pontyfikatu.

Uroczystość była podsumowaniem kolejnego etapu przebudowy placu, na którym 14 czerwca 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego. Jak przypomina rzecznik diecezji sosnowieckiej, ks. Jarosław Kwiecień, dwa lata po tym wydarzeniu na otoczonym wieżowcami placu, na granicy sosnowieckich dzielnic Klimontów i Zagórze, stanął kilkumetrowy krzyż. Z inicjatywą wyszli członkowie miejscowej Akcji Katolickiej.

Od tej chwili mieszkańcy Sosnowca zaczęli nazywać to miejsce placem papieskim. Stał się on też ulubionym miejscem spacerów, modlitwy i nabożeństw. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. pod krzyżem spontanicznie zgromadziło się na czuwaniu ponad 80 tys. ludzi. Obok krzyża stanął wtedy, wykonany początkowo z tworzywa sztucznego, pomnik papieża.

21 kwietnia 2005 r. miejscy radni przyjęli uchwałę o nazwaniu tego miejsca Placem im. Jana Pawła II. To imię nosi również pobliskie rondo. Z inicjatywy m.in. prezydenta Sosnowca powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II. Dzięki zebranym przez komitet środkom Jan Funek z Krakowa zaprojektował żeliwny pomnik papieża, który 14 czerwca 2006 r. poświęcił bp Adam Śmigielski. Dzisiaj pomnik znajduje się na betonowej scenie - podwyższeniu nazwanym barką.

Przed podwyższeniem powstała półkolista, wybrukowana alejka, na której, oraz na umieszczonych wokół marmurowych tablicach, umieszczono napisy przypominające najważniejsze daty i wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. Dzięki temu spacer po Placu Papieskim ma być swoistą lekcją historii, która kończy się przy krzyżu. Za nim znajdziemy datę śmierci papieża.

Całość dopełnia 95 granitowych tabliczek upamiętniających podróże apostolskie Jana Pawła II. Na obwodzie kalendarium postawiono natomiast dziewięć tablic przypominających kolejne pielgrzymki papieża do Polski. Budowa kalendarium pontyfikatu trwała od lipca, prace kosztowały 3 mln zł.

Cały plac papieski docelowo ma być podzielony na strefę sacrum oraz część parkowo-sportowo-mieszkalną. Na razie powstała pierwsza z tych stref. Autorzy projektu zagospodarowania placu chcą, by na podwyższeniu stanęły docelowo maszty, które jeszcze bardziej upodobnią go do barki, z papieżem Polakiem jako sternikiem.

Czytaj też:

Przebudowa muzeum JP II

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2010-11-15 14:16:47

    Bezsens. Moja mama-staruszka mająca prawie 90 lat wygnana została z tego wygwizdowa, podobnie jak paroletnie dzieciaki na rowerkach. Bo ponoć tam nie wolno się śmiać, można tylko modlić... Egzorcyzmy i rekolekcje nad mieszkańcami, bo większość na SLD głosuje. Prezerwatywy dopuszczane pod warun...kiem, iż osobiście proboszcz użyje - i przedziurawi...  rozwiń