PARTNER PORTALU
 • BGK

Odra i Wisła staną się w pełni żeglowne

 • AT    9 czerwca 2017 - 08:13
Odra i Wisła staną się w pełni żeglowne
70 miliardów na rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce (fot.pixabay.com)

Miliardy na żeglugę śródlądową. Do 2030 roku Odra ma stać się w pełni żeglowna od granicy z Czechami do Szczecina, a Wisła - pomiędzy Gdańskiem w Warszawą.
Polska ma wydać 70 miliardów na rozwój żeglugi śródlądowej. Dzięki tym funduszom Odra do 2030 roku ma stać się w pełni żeglowna od granicy z Czechami do Szczecina, a Wisła - pomiędzy Gdańskiem w Warszawą, a poprzez Bug i kanał ma powstać szlak do Brześcia na Białorusi. Oprócz tego Wisła i Odra mają zostać połączone poprzez Noteć oraz - dzięki zbudowanemu kanałowi - na południu kraju - informuje "Nasz Dziennik".

Jak pisze "Nasz Dziennik", przez ostatnie 30 lat na polskich rzekach nie prowadzono tego typu prac, więc inwestycje są prowadzone od podstaw. Na przykład Przywrócenie żeglowności na Odrze będzie kosztowało około 11 miliardów złotych, a 30 miliardów pochłonie przystosowanie Wisły.

Czytaj też: Odrzańska Droga Wodna. Radni popierają działania rządu

Przy okazji tych inwestycji na rzekach mają powstać stopnie wodne, które pozwolą na budowę elektrowni wodnych - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Prace na szlakach wodnych są prowadzone między innymi w ramach zobowiązań podjętych przez Polskę podczas ratyfikacji międzynarodowej konwencji AGN. Jednym z jej punktów jest odbudowa przez Polskę międzynarodowych wodnych korytarzy transportowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Brawo, 2017-06-12 14:50:14

  W końcu! Tiry na tory a reszta na barki! Bardzo dobrze!
 • Julek, 2017-06-09 22:34:12

  Do Prof. Glass: Ależ bełkot
 • Grzegorz, 2017-06-09 12:30:35

  Do Prof. Glass: Proponuję nie opierać się na bełkotliwych źródłach i darować dobie udawane emocje.