PARTNER PORTALU
  • BGK

Odrestaurowano wieżę wodną we Fromborku

  • PAP    12 listopada 2012 - 19:29
Odrestaurowano wieżę wodną we Fromborku

Zakończyła się renowacja wieży wodnej we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie), najstarszej tego typu budowli w Polsce. Na odnowienie elewacji wieży Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 400 tys. zł.
Po zakończonej renowacji trwa obecnie demontaż rusztowań i w nowym sezonie wakacyjnym turyści, zwiedzający Frombork i miejscowości nad Zalewem Wiślanym, będą mogli oglądać już odnowioną wodną wieżę.

Szymon Juźków z toruńskiej firmy przeprowadzającej prace konserwatorskie powiedział w poniedziałek, że renowacja budowli polegała na oczyszczeniu i wzmocnieniu struktur elewacji.

"W czasie pięciomiesięcznej pracy uzupełniono cegły na całej elewacji i szczeliny między cegłami, wykonując wzmocnienie struktur elewacji dobrano kolorystykę tak jak w oryginale. Na szczycie wieży wymieniono także dachówki" - podkreślił Juźków.

Praca konserwatorów była mozolna, bo wieży nie restaurowano od ponad 50 lat i zanim przestąpiono do renowacji, była w kiepskim stanie, a 2/3 elewacji wymagało naprawy.

Wieża wodna we Fromborku jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. W 1571 roku zainstalowano tam system wodociągowy, za pomocą którego dostarczano wodę na pobliskie Wzgórze Katedralne.

Teraz na wieży wodnej jest usytuowany punkt widokowy, z którego widać m.in.: archikatedrę, pomnik najbardziej znanego mieszkańca Fromborka Mikołaja Kopernika, Stare Miasto i Zalew Wiślany. Widać z niej także port, do którego w sezonie turystycznym przypływają statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej. W wieży znajduje się informacja turystyczna, galeria z pamiątkami i kawiarnia.c

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.