PARTNER PORTALU
  • BGK

Odrestaurują dom ostatniego Żyda z Oświęcimia

  • PAP    9 kwietnia 2013 - 18:15

Oświęcimskie Centrum Żydowskie odrestauruje dom, który należał do Szymona Klugera, ostatniego Żyda mieszkającego w mieście. W budynku powstanie kawiarnia i miejsce dla wystaw. Większość prac zostanie wykonana jeszcze w tym roku - podało Centrum.
"Będzie to miejsce otwarte na mieszkańców oraz gości z Polski i zagranicy. Miasto potrzebuje połączenia historii ze współczesnością, aby przełamać wciąż obowiązujący wizerunek, wynikający z tragicznej przeszłości. Dlatego będziemy promowali w kawiarni lokalne produkty, polski design oraz miejscowych artystów, tworząc nową pozytywną tożsamość miasta" - powiedział dyrektor Centrum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz.

Miejsce będzie się nazywało "Cafe Oszpicin". W ten sposób nawiąże ono do czasów, kiedy w Oświęcimiu ponad połowę mieszkańców stanowili Żydzi. Tak było do wybuchu wojny. Oszpicin to nazwa Oświęcim w języku jidysz.

Dyrektor poinformował, że Centrum rozpoczęło już zbiórkę pieniędzy na remont i adaptację, między innymi za pośrednictwem platformy Kickstarter, która umożliwia ludziom z całego świata przekazywanie drobnych datków na kreatywne projekty zmieniające rzeczywistość. Opis projektu z wizualizacjami oraz filmem promocyjnym są dostępne pod adresem www.kickstarter.com/projects/295016835/cafe-oshpitzin-remember-the-past-feed-the-future

Dom został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. Wspiera on skarpę, na której stoi jedyna zachowana synagoga w Oświęcimiu - Chewra Lomdej Misznajot. Rodzina Klugerów mieszkała w Oświęcimiu przed wojną. Z dziewięciorga dzieci Zagładę przeżyła tylko trójka, w tym Szymon, który był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz. Po wojnie mieszkał w Szwecji. W latach 60. powrócił do Oświęcimia. Był ostatnim Żydem w nim mieszkającym. Zmarł w 2000 roku. Spoczywa na miejscowym kirkucie.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 roku. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. Pod jego auspicjami działa muzeum żydowskie, synagoga oraz centrum edukacyjne.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI wieku. W 1939 roku stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tysięcznego miasta. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2013-04-10 20:38:00

    Jak wróciło 186 to Szymon Kluger nie jest ostatnim. Panowie coś z rachunakami nie gra.