Odsłonięto pomnik żołnierzy wyklętych w Żorach

W Żorach (Śląskie) odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych. Monument stanął na cmentarzu przy ul. księdza Klimka. Z inicjatywą uczczenia bohaterów walk o wolną Polskę wyszli żorscy radni.
Odsłonięto pomnik żołnierzy wyklętych w Żorach

Kompozycja pomnika składa się z płaskorzeźby odlanej w brązie, przedstawiającej orła na tle krat, symbolizujących więzienie i prześladowanie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Płaskorzeźbę przymocowano do bloków betonowych obłożonych okładziną z piaskowca.

Na pomniku umieszczony został napis "Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor". Na bocznej ścianie pomnika w pionowej kolumnie wymieniono nazwiska żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Podczas wtorkowych uroczystości porucznik Wiktor Kania, żołnierz wyklęty z Żor, awansowany został do stopnia kapitana. Kania miał siedem lat, kiedy wraz z rodzicami przeprowadził się do Żor. Uczył się w tutejszym gimnazjum im. Karola Miarki. W roku 1934 został powołany do służby wojskowej w Jarosławiu. Tam ukończył szkołę podoficerską.

We wrześniu 1939 roku Kania walczył w szeregach Obrony Narodowej miasta Żory. Jako jeńca wywieziono go do III Rzeszy na roboty. Po powrocie do kraju, 1 lipca 1943 roku, porucznik Kania przejął dowództwo nad oddziałem partyzanckim "Wędrowiec".

W kwietniu 1945 roku zaangażował się w organizację władz cywilnych w Żorach. Został radnym Miejskiej Rady Narodowej oraz naczelnikiem gminy Osiny. Zginął 5 maja 1946 roku podczas obławy przeprowadzonej przy udziale sił Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przecież wiadomo,że miłość do ojczyzny ma ponadczasowe,solidne podstawy! Dotyczy to trazniejszości ale również,albo przede wszystkim,przyszłości,prawdaż?

TEKO, 2013-11-14 18:49:02 odpowiedz

w czasie przeszłym?

keson, 2013-11-14 17:32:51 odpowiedz

Czy można karać kogoś za to,że ZA BARDZO KOCHAŁ SWOJĄ OJCZYZNĘ?

KOTLET, 2013-11-13 20:44:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE