PARTNER PORTALU
  • BGK

Odświeżą oblicze Pałacu na Wyspie

  • PAP    5 września 2012 - 18:48
Odświeżą oblicze Pałacu na Wyspie

Remont elewacji Pałacu na Wyspie wraz z rzeźbami, konserwację widowni amfiteatru i rewitalizację alejek wokół pałacu zakłada umowa podpisana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i dyrektora warszawskiego Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusza Zielniewicza.
Umowę, dotyczącą projektu "Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie" podpisano w środę w siedzibie resortu kultury.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał podczas uroczystości, że wartość tego projektu to ponad 36 mln zł, a duża część prac zostanie dofinansowana ze środków unijnych. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych (tych, które zostaną zrefundowane ze środków unijnych - PAP) to ponad 28 mln zł - w tej kwocie zawiera się dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszące 24 mln zł.

"Pałac na Wyspie należy do grupy spektakularnych, wyjątkowych obiektów w Polsce. (...) To między innymi po tym, jak wygląda Pałac na Wyspie dokonuje się oceny tego, jak mają się Łazienki Królewskie w ogóle. Umowa o konserwacji Pałacu na Wyspie jest faktycznie bardzo istotna, ale jestem spokojny, kiedy myślę o finale prac, będących istotą podpisanej dziś umowy. I już myślę o kolejnych etapach" - mówił szef resortu kultury.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz zwrócił uwagę, że od lat 60. XX wieku - kiedy proces odbudowy Łazienek Królewskich po zniszczeniach wojennych został zakończony, to pierwsza tak duża umowa zakładająca prace remontowe. "Łazienki mają to szczęście, że w czasie wojny nie zostały zniszczone w takim stopniu jak inne części Warszawy, są oryginalnym zabytkiem i tym bardziej powinniśmy o nie dbać. Oryginalnych zabytków w Warszawie nie ma zbyt dużo" - ocenił Zielniewicz.

W ramach prac zaplanowano m.in. wzmocnienie konstrukcji tarasów oraz mostków wokół pałacu, remont i konserwację elewacji wraz z rzeźbami, wymianę pokrycia dachu, wymianę instalacji elektrycznej, remont widowni amfiteatru, rewitalizację nawierzchni alejek wokół pałacu.

W planach jest także stworzenie Wirtualnego Muzeum - wortalu o Muzeum Łazienki Królewskie.

"To oznacza obecność Łazienek Królewskich w sieci w sposób bardzo nowoczesny. Nie chodzi tylko o powstanie strony internetowej, ale o digitalizację zbiorów, możliwość wirtualnych odwiedzin, dostępności Łazienek we wszystkich mobilnych mediach" - opowiadał Zielniewicz.

Kolejnym obiektem Łazienek poddanym rewitalizacji, po Pałacu na Wyspie, ma być Stara Pomarańczarnia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.