PARTNER PORTALU
  • BGK

Oferty na aquapark do powtórnego rozpatrzenia

  • PAP    16 maja 2012 - 17:57
Oferty na aquapark do powtórnego rozpatrzenia

Miejska spółka Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie (Zachodniopomorskie) musi unieważnić wynik przetargu na budowę aquaparku i jeszcze raz rozpatrzyć oferty, uwzględniając przy tym odrzuconą propozycję firmy Kornas Development - orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.
Prezes Zarządu Obiektów Sportowych (ZOS) Jakub Pyżanowski powiedział, że wyrok KIO w praktyce oznacza konieczność wyboru najtańszej oferty, czyli opiewającej na 68,9 mln zł propozycji Kornas Development.

Oferta tej firmy została pod koniec kwietnia br. odrzucona przez komisję przetargową z powodu braków formalnych i "zbyt niskiej kalkulacji cenowej w stosunku do przedmiotu robót". Przetarg na budowę aquaparku wygrało Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 WROBIS SA z ceną 84,7 mln zł.

Kornas Development odwołał się od tego rozstrzygnięcia do KIO. Jego skarga została uznana za zasadną. Zdecydowało o tym zapisane w ogłoszeniu przetargu kryterium wyboru oferty, którym była najniższa cena.

Czytaj też:Komplikacje wokół aquaparku w Koszalinie 

ZOS może się odwołać od wyroku KIO do sądu powszechnego, ale jak powiedział prezes Pyżanowski, spółka tego nie zrobi z powodu kosztów, jakie musiałaby ponieść. Opłata sądowa w przypadku wniesienia skargi to 5 proc. wartości zamówienia, nie więcej jednak niż 5 mln zł.

Pyżanowski dodał, że przetarg na wykonawcę aquaparku powinien zostać rozstrzygnięty w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

W takim samym terminie ZOS powinien wyłonić nowego inżyniera kontraktu, czyli firmę, która ma nadzorować przebieg prac budowlanych. Spółka pełniąca dotychczas tę rolę zgłosiła do sądu wniosek o upadłość, wobec czego w drugiej połowie kwietnia br. ZOS ogłosił nowy przetarg na inżyniera kontraktu.

Oferty złożyło 9 firm. Proponowane ceny wahają się w przedziale 598 tys. zł - 1,4 mln zł.

Aquapark w Koszalinie ma stanąć na należącej do miasta prawie 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin - Gdańsk.

Budowa aquaparku ma być finansowana długoterminowym, zaciągniętym na 20 lat przez ZOS kredytem w wysokości 60 mln zł. Jego spłatę poręcza miasto. ZOS otrzymał też na inwestycję unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 8 mln zł.

W kosztorysie inwestorskim wartość aquaparku oszacowano na 73,8 mln zł. Rozpoczęcie prac planowane jest na bieżący rok. Budowa ma trwać dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.