PARTNER PORTALU
  • BGK

Oferty na aquapark do powtórnego rozpatrzenia

  • PAP    16 maja 2012 - 17:57
Oferty na aquapark do powtórnego rozpatrzenia

Miejska spółka Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie (Zachodniopomorskie) musi unieważnić wynik przetargu na budowę aquaparku i jeszcze raz rozpatrzyć oferty, uwzględniając przy tym odrzuconą propozycję firmy Kornas Development - orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.
Prezes Zarządu Obiektów Sportowych (ZOS) Jakub Pyżanowski powiedział, że wyrok KIO w praktyce oznacza konieczność wyboru najtańszej oferty, czyli opiewającej na 68,9 mln zł propozycji Kornas Development.

Oferta tej firmy została pod koniec kwietnia br. odrzucona przez komisję przetargową z powodu braków formalnych i "zbyt niskiej kalkulacji cenowej w stosunku do przedmiotu robót". Przetarg na budowę aquaparku wygrało Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 WROBIS SA z ceną 84,7 mln zł.

Kornas Development odwołał się od tego rozstrzygnięcia do KIO. Jego skarga została uznana za zasadną. Zdecydowało o tym zapisane w ogłoszeniu przetargu kryterium wyboru oferty, którym była najniższa cena.

Czytaj też:Komplikacje wokół aquaparku w Koszalinie 

ZOS może się odwołać od wyroku KIO do sądu powszechnego, ale jak powiedział prezes Pyżanowski, spółka tego nie zrobi z powodu kosztów, jakie musiałaby ponieść. Opłata sądowa w przypadku wniesienia skargi to 5 proc. wartości zamówienia, nie więcej jednak niż 5 mln zł.

Pyżanowski dodał, że przetarg na wykonawcę aquaparku powinien zostać rozstrzygnięty w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

W takim samym terminie ZOS powinien wyłonić nowego inżyniera kontraktu, czyli firmę, która ma nadzorować przebieg prac budowlanych. Spółka pełniąca dotychczas tę rolę zgłosiła do sądu wniosek o upadłość, wobec czego w drugiej połowie kwietnia br. ZOS ogłosił nowy przetarg na inżyniera kontraktu.

Oferty złożyło 9 firm. Proponowane ceny wahają się w przedziale 598 tys. zł - 1,4 mln zł.

Aquapark w Koszalinie ma stanąć na należącej do miasta prawie 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin - Gdańsk.

Budowa aquaparku ma być finansowana długoterminowym, zaciągniętym na 20 lat przez ZOS kredytem w wysokości 60 mln zł. Jego spłatę poręcza miasto. ZOS otrzymał też na inwestycję unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 8 mln zł.

W kosztorysie inwestorskim wartość aquaparku oszacowano na 73,8 mln zł. Rozpoczęcie prac planowane jest na bieżący rok. Budowa ma trwać dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.