PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogłoszono przetarg na modernizację zabytkowego dworca

  • PAP    19 października 2011 - 12:25

Renowacja elewacji i pomieszczeń oraz odtworzenie historycznego zegara - to najważniejsze punkty planowanej przez PKP SA modernizacji dworca kolejowego Wrocław-Brochów. Spółka ogłosiła w środę przetarg na wykonanie prac budowlanych.
Jak poinformował rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, modernizacja dworca obejmie wszystkie pomieszczenia w budynku. Powstaną m.in. nowe toalety, przystosowane także dla osób niepełnosprawnych, wymienione mają być instalacje, a także stolarka okienna i drzwiowa.

"Na dworcu znajdą się również kasy biletowe oraz posterunek Straży Ochrony Kolei. Prace modernizacyjne uwzględniają także remont klatek schodowych, piwnic, a także ocieplenie budynku od wewnątrz" - mówił rzecznik.

Czytaj też: Dworce widma

Gruntownej renowacji poddana zostanie również elewacja, sztukaterie oraz drewniane elementy konstrukcji szachulcowej. Na frontowej elewacji zostanie odtworzony historyczny zegar z rzymskimi cyframi i stylizowanymi wskazówkami. Całkowicie zmieni się także iluminacja obiektu.

Przetarg na modernizację dworca zostanie rozstrzygnięty na początku listopada. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP SA i budżetowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to przełom III i IV kwartału 2012 r.

Rzecznik nie chciał powiedzieć, jaki jest zakładany koszt remontu dworca. "Takie informacje ogłosimy dopiero po zakończeniu przetargu, ale z już przeprowadzonych modernizacji wynika, że koszt renowacji tego typu obiektu to kilka milionów złotych" - dodał Sarna.

Budynek dworca Wrocław-Brochów zbudowano w 1896 r. ze względu na powstanie na Brochowie dużego osiedla kolejowego, związanego z jednym z największych węzłów towarowych na terenie wschodnich Niemiec. Dworzec jest ceglany, natomiast w partiach górnych i szczytowych w konstrukcji szachulcowej, wypełnianej cegłą. W 1984 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Czytaj też: Polskie dworce - niegdyś perły dziś rudery Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.