PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogłoszono przetarg na przebudowę głównego dworca kolejowego

  • PAP    31 stycznia 2014 - 17:54

Przetarg na gruntowną przebudowę głównego dworca kolejowego w Bydgoszczy ogłosiły Polskie Koleje Państwowe S.A. Szacowana na prawie 200 mln zł inwestycja zostanie w większości sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
"Przygotowania do gruntownej modernizacji dworca w Bydgoszczy wkroczyły w kolejną fazę. PKP S.A. ogłosiły przetarg na wykonawcę pierwszego etapu prac, co jest kolejnym - po uzyskaniu pozwolenia na budowę - etapem inwestycji" - poinformował w wydanym w piątek komunikacie zarząd PKP S.A.

Jak podkreślono, bydgoski dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Jego modernizacja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Całościowy koszt inwestycji wyniesie około 197 mln zł. Oprócz przebudowy budynków zaplanowano gruntowną modernizację przejścia podziemnego wraz z peronami i uporządkowanie przestrzeni wokół stacji, a przebudowany dworzec ma zostać oddany do użytku pod koniec 2015 roku.

Chętni do realizacji inwestycji mają czas na składanie swoich ofert do 24 lutego. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, składanymi przez przedstawicieli PKP, prace budowlane powinny ruszyć w drugim kwartale 2014 roku.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, zgodnie z planami budowlanymi zostanie rozebrany do fundamentów. Na jego miejscu powstanie nowy obiekt, o ponad dwukrotnie większej powierzchni użytkowej.


Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że nie przedstawia on wartości architektonicznej. Na czas budowy nowego dworca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego.

Gruntownie zostanie odrestaurowany i zmodernizowany tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiony w XIX wieku między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdujące się tu niegdyś restauracje i świetlice zlikwidowano.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł, z czego prawie 75 proc. ma stanowić dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.