PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogród XXI wieku: rewitalizacja czy degradacja Łazienek Królewskich?

  • AW    13 czerwca 2017 - 14:16
 Ogród XXI wieku: rewitalizacja czy degradacja Łazienek Królewskich?
Inwestycja spowoduje obniżenie lustra wody w stawach królewskich i stworzy bezpośrednie zagrożenie dla Pałacu na Wyspie - podnosi skarżąca fundacja (fot: Wikimedia Commons/Mariokol)

Budowa Ogrodu XXI Wieku z centrum wystawienniczym na terenie Łazienek Królewskich nadal wzbudza wiele kontrowersji.
• Fundacji na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego domaga się od prezydent Warszawy natychmiastowego przystąpiono do sporządzenia planu miejscowego dla Łazienek Królewskich.

• WSA odrzucił skargę organizacji pozarządowych na planowaną w Łazienkach budowę Ogrodu XXI Wieku z centrum wystawienniczym.

• Ich zdaniem inwestycja stanowi realne zagrożenie dla stabilności skarpy u podnóża której ma stanąć oraz zagrożenie dla zabytkowego drzewostanu i samego Pałacu na Wyspie.

• Zdaniem dyrekcji Muzeum Łazienki Królewskie, które ma prowadzić inwestycję, nowy pawilon da nie tylko nowe życie Łazienkom Królewskim, ale też kulturze Warszawy i Polski.

 

„Kolejna wstrząsająca informacja dla Warszawiaków” – tak na profilu na Facebooku Fundacja na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego napisała o realizacji zadania pn. Ogród XXI z pawilonem wystawienniczym oraz miejscem parkingowym.

Łazienki bez planu miejscowego

- Łazienki Królewskie (Muzeum podlegające bezpośrednio pod Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), pomimo niedawnej zmiany dyrektora, nadal prowadzi działania których celem jest wykrojenie z terenu zabytkowego parku dużego obszaru pod inwestycje (cały pas terenu od strony tzw. osiedla rządowego). Duża część parku szykowana jest pod centrum konferencyjno-ekspozycyjne. Niewykluczone, że już za miesiąc do Łazienek Królewskich wjadą buldożery – alarmuje fundacja.

Od decyzji zezwalającej na realizację wspomnianej inwestycji odwołało się kilka organizacji pozarządowych. Muzeum Łazienki Królewskie uzyskało niedawno od WSA decyzję oddalającą złożone odwołania (fot. poniżej, źródło: Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego)

Fundacja podnosi, że planowana inwestycja, która ma stanąć u podnóża skarpy, ma posiadać kilka kondygnacji w dół gdzie planowane są parkingi, a to „w sposób znaczący może zaburzyć warunki gruntowo-wodne całych Łazienek Królewskich”.

- To zaś stanowi nie tylko realne zagrożenie dla stabilności skarpy (nastąpi jej uwodnienie), ale także zagrożenie dla zabytkowego drzewostanu oraz samego Pałacu na Wyspie. Należy dodać, że pałac posadowiony jest na drewnianych palach, a pale te wymagają stałego zanurzenia. Realizacja inwestycji odetnie wschodnią część parku od dopływu wód podziemnych spływających z góry Warszawy. To spowoduje obniżenie lustra wody w stawach królewskich i stworzy bezpośrednie zagrożenie dla Pałacu na Wyspie. Już obecnie system wodny Łazienek Królewskich wspomagany jest przez wodociągi warszawskie. Wpuszcza się do nich dziesiątki tysięcy hektolitrów wody, aby tylko lustro wody utrzymywało stały poziom – czytamy w apelu Fundacji.

Skarżące decyzję organizacje domagały się wyegzekwowania obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, jako procedury koniecznej przed wydaniem odpowiednich decyzji administracyjnych - lokalizacyjnych dla obszaru Łazienek Królewskich. Podważały także możliwość realizacji inwestycji na terenie chronionym przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zarzucały naruszenie zasad ładu przestrzennego, tj. realizacji inwestycji o funkcji odmiennej od przewidywanej w danym miejscu - na terenie parku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.