PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogrody Wody u Rothera

  • JL    9 listopada 2015 - 10:19
Ogrody Wody u Rothera

Tak będą wyglądać młyny Rothera. Fot. Mat. prasowe

Jest zgoda na zagospodarowanie Młynów Rothera. Urząd Miasta Bydgoszczy przeprowadzi tę inwestycję przy współudziale miejskich wodociągów.
– Wodociągi bydgoskie to firma, która wzorcowo uporządkowała system wodno-kanalizacyjny w mieście, wyremontowała, zorganizowała i dobrze zarządza Muzeum Wodociągów. Daje to gwarancję, że MWiK najlepiej się z tego zadania wywiąże – podkreśla prezydent miasta Rafał Bruski.

Szacuje się, że koszt remontu młynów i zorganizowanie Ogrodów Wody wyniesie ok. 50 mln zł. Finansowanie tej inwestycji jest możliwe z regionalnego programu operacyjnego. Początek wdrażania w życie pomysłu Ogrodów Wody jest realny w 2018 roku.

Celem tego projektu jest przede wszystkim stworzenie nowoczesnego ośrodka innowacyjnej edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Park ma się stać wizytówką miasta od wieków związanego z wodą. Ma też być ośrodkiem edukacyjnym specjalizującym się w tematyce dotyczącej wody od najprostszych spraw po zagrożenia ekologiczne z nią związane.

W dwóch częściach zniszczonych i zrujnowanych Młynów Rothera proponujemy uruchomienie ośrodka innowacyjnej edukacji „Ogrody Wody”. Spiritus movens tego przedsięwzięcia ma być miejsce poznawczo-doświadczalne skierowane głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, chociaż i dorośli znajdą tam ciekawe ekspozycje.

W planach pojawia się m.in. symulator łodzi podwodnej, akwarium, model akweduktu, dzięki któremu będzie można poznać zasady działania tych starożytnych dróg wodnych, pojawi się makieta oczyszczalni ścieków czy Kanału Bydgoskiego.

Nie zabraknie również wodnego placu zabaw. Ekspozycja będzie zmieniać się co jakiś czas tak, by nadążyć za zmianami cywilizacyjnymi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Światło, 2015-11-12 13:01:24

    Do Olg.Rom.: Zgadzam się, pomysł wydaje się być rozsądny, a MWiK to jedna z najlepszych wodociągowych spółek w Polsce, więc na pewno by takiemu zdaniu podołała.
  • Olg.Rom., 2015-11-10 11:44:05

    Bardzo ciekawa koncepcja bydgoskich wodociągów. Z tego co się orientuje to w Bydgoszczy nie ma centrum edukacyjnego jako takiego. Poza tym skupienie się na wodzie to by było coś wyróżniającego, oryginalnego w skali kraju.