PARTNER PORTALU
  • BGK

Ok. 5 mln zł za odnowę sklepienia i ołtarza w katedrze w Sosnowcu

  • PAP    30 stycznia 2015 - 20:03

Ok. 5 mln zł będzie kosztować odnowa malowideł na sklepieniu oraz renowacja ołtarza w katedrze w Sosnowcu, gdzie w ubiegłym roku doszło do pożaru - poinformował w piątek proboszcz parafii ks. Jan Gaik.
Ks. Gaik zaznaczył, że na razie nie można podać ostatecznej kwoty, jaka będzie potrzebna do wykonania wszystkich prac związanych z odnową katedry po pożarze. W październiku spłonął na niej dach, zalane zostały cenne polichromie m.in. Włodzimierza Tetmajera.

Według proboszcza parafii, odnowienie malowideł znajdujących się na sklepieniu nawy głównej pochłonie ok. 4 mln zł (bez ścian i naw bocznych), a kolejny milion zł trzeba będzie przeznaczyć na renowację całego ołtarza głównego. "Trzeba przeprowadzić renowację drewnianego ołtarza oraz obrazu autorstwa Włodzimierza Tetmajera, który przedstawia Matkę Bożą Wniebowziętą, główną patronkę kościoła" - dodał ks. Gaik.

Trwają prace przy odbudowie dachu katedry, które rozpoczęły się w drugiej połowie grudnia. Dotąd powstała metalowo-drewniana konstrukcja, która obecnie jest przykrywana dachówkami. Obecnie ekipa remontowo-budowlana układa dachówkę, zakłada nowe rynny, okna doświetlające. Odnowa dachu nad katedrą pochłonie ponad 2 mln zł (łącznie powstanie ok. 1 tys. m kw. nowego dachu).

Zamontowana zostanie też nowa wieżyczka-sygnaturka, która spłonęła w pożarze.

Ponadto prowadzone są prace przy renowacji ambony, stacji Drogi Krzyżowej (koszt renowacji jednej stacji to ok. 5 tys. zł). "Stacje pochodzą z XVIII wieku. Nie wiemy, skąd się wzięły, szukamy jakichkolwiek śladów" - dodał ks. Gaik. Rozpoczęły się również prace przy organach, które zostały częściowo zalane podczas gaszenia pożaru. Mają one kosztować ponad 200 tys. zł.

Po pożarze diecezja sosnowiecka zaapelowała o wsparcie finansowe na rzecz odbudowy katedry. W trakcie zorganizowanych w kościołach tej diecezji zbiórki udało się zebrać ponad pół miliona zł. Z pomocą przyszli również wierni archidiecezji katowickiej, która przekazała ponad 400 tys. zł.

Dotację celową w wys. 100 tys. zł przyznał też parafii poprzedni sejmik województwa śląskiego; pomoc w wysokości 300 tys. zł przekazał również samorząd Sosnowca. Ponadto, jak informował ks. Gaik, złożone zostały w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski w sprawie odnowienia ołtarza, ambony, polichromii. Proboszcz poinformował, że dokumenty "czekają na odpowiedź".

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera. Po utworzeniu w 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: