PARTNER PORTALU
  • BGK

Około 135 mld zł na skok cywilizacyjny

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Kraków    2 kwietnia 2012 - 09:00
Około 135 mld zł na skok cywilizacyjny

Według wyliczeń ekspertów firmy doradczej PwC, aby Kraków mógł za 23 lata zapewnić mieszkańcom komfort życia porównywalny z europejskimi metropoliami, potrzebuje inwestycji wartych ok. 136 mld zł.
Większość inwestycji przeprowadzą prywatni przedsiębiorcy, ale miasto musi wydać ok. 35 mld zł i przekonać władze krajowe i wojewódzkie do zainwestowania kolejnych 10 mld zł – pisze „Gazeta Wyborcza Kraków”.

To trudne zdanie, bo –aby te wyliczenia się sprawdziły – Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) musiałby wydawać na inwestycje od 1,2 mld w 2012 r. przez 1,6 mld zł w 2020 r. aż po 2,6 mld zł w 2035 r.

Tymczasem w zeszłym roku na zadania określane przez ekspertów PwC jako istotne z punktu widzenia rozwoju miasta przeznaczono o połowę mniej środków niż powinno się wydać.

W dodatku miasto przesadziło z inwestycjami, jednocześnie nie ograniczając wydatków na funkcjonowanie magistratu. Teraz przez kilka lat będzie musiało przeprowadzić plan naprawczy, by móc efektywnie wykorzystać ostatnią dużą transzę dotacji unijnych przewidzianych na lata 2014-2020 – informuje „Gazeta Wyborcza Kraków”.

Więcej na ten temat tutaj. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.