PARTNER PORTALU
  • BGK

Około 21 mln zł na lotnisko w Suwałkach

  • PAP    11 października 2013 - 20:07
Około 21 mln zł na lotnisko w Suwałkach

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową dla budowy lokalnego lotniska w Suwałkach.
Lotnisko ma kosztować ok. 21 mln zł i obsługiwać małe samoloty pasażerskie - poinformował Urząd Miejski w Suwałkch.

Jak powiedziała naczelniczka wydziału komunikacji społecznej i promocji Urzędu Miejskiego w Suwałkach Agnieszka Szyszko, obowiązująca decyzja środowiskowa oznacza, że teraz można już wystąpić o pozwolenie na budowę.

Suwalski samorząd ma już gotowy projekt budowy lokalnego lotniska. Według wstępnego kosztorysu, budowa pasa startowego i infrastruktury portu lotniczego ma kosztować ok. 21 mln zł. Suwalskie lotnisko mogłoby obsługiwać samoloty przewożące do 50 pasażerów.

Jak poinformowała Szyszko, w planach jest budowa jednego pasa startowego o długości 1320 metrów. Obiekt ma być zlokalizowany w pobliżu terenu obecnego lotniska trawiastego lotniska. Samorząd musi jeszcze pozyskać część gruntów, które obecnie należą do Skarbu Państwa.

Władze Suwałk postawiły sobie cel pozyskania pieniędzy na ten cel ze środków unijnych w nowej perspektywie na lata 2014 - 2020.

„Nie wykluczamy także współfinansowania tego przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego" - powiedziała Szyszko.

To ważna inwestycja dla tej części Polski, która nie ma w ogóle lotniska. W planach jest lotnisko regionalne w okolicach Białegostoku. W lipcu tego roku zarząd województwa podlaskiego zdecydował, że powstanie ono w Topolanach, 30 km od Białegostoku.

Zarząd wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o decyzję środowiskową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.