PARTNER PORTALU
  • BGK

Około 53 mln zł na obwodnicę

  • 24swarzedz.pl (Kaja Kurczewska)    5 kwietnia 2012 - 11:08
Około 53 mln zł na obwodnicę

Już wkrótce może rozpocząć się największa, a zarazem najdroższa inwestycja drogowa władz Swarzędza w ostatnich latach – połączenie ul. Rabowickiej z drogą krajową nr 92.
W celu uzyskania dotacji ministerialnej na pokrycie kosztów tego przedsięwzięcia, z kasy gminnej przeznaczono ponad 6 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 53 mln złotych.

Dla wielu mieszkańców naszego miasta ogromną bolączką są tiry przejeżdżające czasem wąskimi ulicami Swarzędza i okolic, niszcząc nawierzchnię i nierzadko powodując niebezpieczne dla pozostałych użytkowników drogi utrudnienia w ruchu. Rozwiązaniem tej sytuacji, a także sposobem na upłynnienie ruchu przy zbiegu ul. Średzkiej, Polnej i Rabowickiej miała być budowa tzw. obwodnicy rabowickiej.

Z końcem lutego zapadły decyzje, które zrealizowanie inwestycji z pewnością znacznie przyspieszą. Radni zapewniają bowiem, iż 6 mln zł z budżetu miasta to jedynie „pożyczka”, która jest koniecznym warunkiem uzyskania dotacji ministerialnej mającej sfinansować to przedsięwzięcie w całości, czyli w niebagatelnej kwocie 53 mln.

Pojawia się jednak pytanie, co stanie się, jeśli inwestycja ruszy, a dotacji ministerialnej nie uda się uzyskać. Mieszkańcy okolicznych ulic, gdzie ma powstać inwestycja, z radością oczekują budowy obwodnicy, ale też obawiają się, iż może ona utknąć w martwym punkcie, jeśli z jakichś powodów dofinansowania nie będzie, a skończą się pieniądze pożyczone z budżetu.

Oznaczałoby to także brak środków na sfinansowanie innych planowanych inwestycji. Na zebraniu rady miasta padły zatem propozycje, aby w kosztach inwestycji partycypowali także przedsiębiorcy, których zakłady mieszczą się w obszarze planowanego remontu – a zatem najwięksi beneficjenci nowej obwodnicy.

Urzędnicy zapewniają, iż w samym 2011 roku wpływy z podatków od tamtejszych przedsiębiorców sięgnęły 5,3 mln zł. Uspokajają także, iż takie pożyczki z budżetu miały miejsce już wielokrotnie i zawsze z dobrym skutkiem.

Jak zatem będą wyglądać szczegóły tej długo oczekiwanej inwestycji? Budowa łącznika Rabowickiej z drogą krajową nr 92 w Jasiniu ma być połączona z przebudową wiaduktu, który to etap pochłonie największe nakłady finansowe. Będzie się też wiązał ze sporymi utrudnieniami w ruchu – zwłaszcza, jeśli z jakichś przyczyn dofinansowanie z ministerstwa okaże się niewystarczające lub jeśli władzom Swarzędza nie uda się go finalnie uzyskać.

I tu ponownie radni uspokajają – w takim wypadku inwestycja nie zostanie wstrzymana, a po prostu będzie realizowana nieco wolniej. Czy dla mieszkańców jest to wystarczające zapewnienie, aby nie obawiali się efektów ogromnej pożyczki z budżetu miasta i aby przychylniejszym okiem spojrzeli na największą inwestycję drogową w historii Swarzędza – czas pokaże. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.