PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn będzie miał 27 km odwodnicy

  • pap/wnp.pl    3 listopada 2009 - 11:21
Olsztyn będzie miał 27 km odwodnicy

600 mln złotych - to szacunkowy koszt budowy południowego, 27-km odcinka obwodnicy Olsztyna, wyprowadzającej ruch tranzytowy z miasta. Inwestycja współfinansowana jest z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Południowa obwodnica Olsztyna, w ciągu drogi krajowej nr 16, obejmuje budowę drogi biegnącej po nowym śladzie od okolic Kudyp (na zachód od Olsztyna) do okolic Wójtowa (na wschód od Olsztyna). Inwestycja współfinansowana jest ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Droga będzie przebiegać przez tereny gminy Olsztyn, Barczewo, Purda, Stawiguda i Gietrzwałd.

Jak poinformował dyrektor oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz, przygotowanie terenu pod budowę obwodnicy południowej wymagać będzie prawdopodobnie wyburzenia 3 budynków mieszkalnych wraz z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi: w Ostrzeszewie, Tomaszkowie i Wójtowie.

Dodał, że każdy właściciel, przez którego nieruchomości przebiegać będzie trasa drogi, dostanie odszkodowanie. Wycena zostanie dokonana na początku 2011 roku na podstawie cen transakcji przeprowadzonych w tym czasie na rynku nieruchomości.

Dyrektor Nicewicz podkreślił, że wszelkie uzgodnienia dotyczące odszkodowań za nieruchomości, przez które przebiegać będzie trasa, odbywają się w drodze negocjacji.

"Wyceny nieruchomości są bardzo dobre, a formuły przejęcia zróżnicowane. Możemy zaoferować podobną nieruchomość, wybudować dom albo zapłacić odszkodowanie" - mówił.

Projekt przewiduje budowę 27-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi, budowę i przebudowę lokalnych dróg dojazdowych o długości 95 kilometrów, budowę 7 węzłów drogowych: Olsztyn Zachód (Kudypy), Olsztyn Południe (Tomaszkowo), Jaroty (Bartąg), Szczęśne, Olsztyn Wschód (Klebark), Wójtowo 1 i Wójtowo 2, budowę 33 mostów. Drogowcy przewidują budowę ekranów akustycznych w miejscowościach: Stary Olsztyn, Ostrzeszewo-Olsztyn i Wójtowo o łącznej długości 1,9 km.

Dla zwierząt przewidziano przejścia w okolicach rzeki Łyny i bagna klebarskiego, w lesie przy leśnictwie Kudypy oraz na polu między Naterkami i Tomaszkowem. Będzie 17 przepustów dla płazów i gadów.

Ogłoszenie przetargu na projekt budowlany i wykonawczy nastąpi w grudniu tego roku.

Decyzja środowiskowa dla południowej obwodnicy Olsztyna została wydana 8 sierpnia 2008 roku. Zaskarżono ją do ministra środowiska, ale 10 marca 2009 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podtrzymał zaskarżoną decyzję.

Nierozstrzygnięta jest w dalszym ciągu trasa północno-wschodniego odcinka obwodnicy Olsztyna, przebiegająca przez gminę Dywity. Inwestor, czyli olsztyński oddział GDDKiA, chce budowy obwodnicy trasą, która przetnie gminę Dywity na pół. Mieszkańcy i władze gminy Dywity postulowały poprowadzenie obwodnicy w oddaleniu około 20 km od proponowanego przez drogowców przebiegu.

Niedawno dyrektor regionalny ochrony środowiska w Olsztynie wydał tzw. decyzję środowiskową dla proponowanej przez drogowców trasy. Decyzja została jednak oprotestowana przez mieszkańców i ekologów do generalnego dyrektora ochrony środowiska. Protestujący uważają, że obwodnica, która w proponowanym przez drogowców wariancie przecina gminę Dywity, przechodzi przez tereny mocno zurbanizowane i cenne przyrodniczo. W ostatnich latach w gminie Dywity powstało wiele osiedli domków jednorodzinnych, do których sprowadzili się mieszkańcy Olsztyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.