PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn buduje planty i realizuje ideę miasta ogrodu

  • pap/pt    18 października 2015 - 13:45
Olsztyn buduje planty i realizuje ideę miasta ogrodu

Wokół olsztyńskiego Starego Miasta powstaną planty - zbudowany od podstaw Park Centralny i zrewitalizowany Park Podzamcze

Historia utworzenia olsztyńskich plant ma już blisko 10 lat. To wówczas olsztyńscy radni przyjęli założenia organizacji terenów zielonych pod nazwą Planty, które zostały opisano szczegółowo w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego w 2006 r.
Wokół olsztyńskiego Starego Miasta powstaną planty - zbudowany od podstaw Park Centralny i zrewitalizowany Park Podzamcze połączone zostaną trasami pieszo-rowerowymi. Według olsztyńskich urzędników obszar Starego Miasta ma być terenem rekreacyjno-spacerowym.

Uatrakcyjnić Stare Miasto

"Chcielibyśmy, żeby obszar Starego Miasta był chętnie odwiedzanym przez naszych mieszkańców i turystów. I dlatego działania, które prowadzimy od kilku lat służą uatrakcyjnieniu tej przestrzeni. Świadczą o tym między innymi stworzenie Parku Centralnego i rewitalizacja Parku Podzamcze"- powiedziała rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz.

Dodała, że do pełnego zakończenia projektu olsztyńskich plant brakuje jednego elementu, jakim jest połączenie obu parków bezkolizyjnym przejściem pod mostem św. Jakuba w pobliżu katedry św. Jakuba. W ten sposób powstanie naturalny, zielony ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Pieniężnego - dodała Bartoszewicz.

Historia utworzenia olsztyńskich plant ma już blisko 10 lat. To wówczas olsztyńscy radni przyjęli założenia organizacji terenów zielonych pod nazwą Planty, które zostały opisano szczegółowo w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego w 2006 r.

Zapisano w nim, że teren plant graniczy z obszarem Starego Miasta, który jest objęty w całości ochroną konserwatorską a obiekty wpisane do rejestru zabytków to zamek, kościół garnizonowy, trzy zabytkowe budynki historyczne przy ul. Zamkowej oraz budynek historyczny przy ul. Nowowiejskiego a także średniowieczne mury obronne.

Planty połączą parki

Idea plant zawarta została również w Zintegrowanym Programie Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna przyjętym w tym roku przez olsztyńskich radnych. Zapisano w nim, że olsztyńskie planty powstaną z połączenia Parku Podzamcze, Parku Centralnego i Placu Jedności Słowiańskiej.

Przebudowany zostanie jednocześnie most Św. Jakuba nad Łyną oraz ulice Pieniężnego i Staszica w Olsztynie sąsiadujące z katedrą św. Jakuba.

"Prace nad plantami już się rozpoczęły. Pierwszym krokiem było ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie tego terenu. Wtedy też odbyły się sondażowe prace archeologiczne. Jednak - zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jeszcze w tym roku rozpoczniemy dodatkowe, bardziej szczegółowe badania" - dodała Bartoszewicz.

Podkreśliła, że idea budowy plant w Olsztynie wpisuje się w hasło Olsztyna jako "miasta-ogrodu". "Dbamy o to, by mieszkańcy mieli poczucie, że żyją w mieście przyjaznym pieszym i rowerzystom. Mieście sprzyjającym spacerom i spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu w przyjemnym otoczeniu" - wyjaśniła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: