PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: są plany budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego

  • PAP/AS    2 kwietnia 2016 - 22:01
Olsztyn: są plany budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego


O budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Olsztynie, która miałaby być położona nie jak dotychczasowa w centrum, ale na obrzeżach miasta, zabiega kierownictwo sądu. Do obecnie zajmowanego przez Sąd Okręgowy budynku przeniosłyby się niektóre wydziały Sądu Rejonowego.
Jak podała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska, prezes tego sądu pod koniec marca złożył pismo u prezydenta Olsztyna, w którym wnosi o rozważenie przekazania nieruchomości Skarbu Państwa pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego.

"Działania te są spowodowane tym, że po niedawnym remoncie siedziby Sądu Rejonowego w Olsztynie z uwagi na brak warunków lokalowych nadal poza budynkiem na ul. Dąbrowszczaków pozostają Wydziały: Pracy, Krajowego Rejestru Sądowego, Gospodarczego oraz Wydział Karny zajmujący się wykroczeniami. Celem podjętych działań jest umieszczenie wszystkich wydziałów Sądu Rejonowego w jednym miejscu, co z pewnością ułatwi dostęp do Sądu dla obywateli"- wyjaśniła sędzia Żegarska.

Dla potrzeb Sądu Rejonowego przeznaczony zostałby dodatkowo budynek Sądu Okręgowego połączony w chwili obecnej łącznikiem z budynkiem Sądu Rejonowego.

Rzeczniczka podkreśliła, że dopiero po ustaleniu warunków przekazania nieruchomości, będą podjęte działania dotyczące finansowania inwestycji i ewentualnego przetargu.

Rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz powiedziała PAP, że miasto pozytywnie odnosi się do propozycji kierownictwa sądu okręgowego.

Dodała, że wstępnie rozważane jest przekazanie działki w pobliżu osiedla Mazurskiego, przy projektowanej nowej ulicy Pstrowskiego i w sąsiedztwie planowanej obwodnicy miasta.

"Ten teren będzie bardzo dobrze skomunikowany, a na tym zależy przedstawicielom sądu i petentom" - oceniła Bartoszewicz.

Dodała, że za teren pod budowę siedziby sądu, miasto otrzymałoby w ramach wymiany inną działkę od Skarbu Państwa.

Obecna siedziba Sądu Okręgowego w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków została wybudowana i oddana do użytku w 2009 roku. Budowa Sądu Okręgowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Rejonowego oraz aresztu śledczego kosztowała 40 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.