PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn. Spór o dworzec kolejowy

  • pt    12 marca 2018 - 13:05
Olsztyn. Spór o dworzec kolejowy
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny nie jest obiektem zabytkowym (fot.fro)

Losy dworca kolejowego podzieliły Olsztyn. PKP chce zburzyć budynek z lat 70. i postawić nowy połączony z galerią handlową. Społecznicy protestują i wnioskują o wpisanie budynku na listę zabytków.
  • Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny nie jest obiektem zabytkowym.
  • O uznanie go za taki wnioskują trzy organizacje, w tym Stowarzyszenia Architektów Polskich.
  • Wielu mieszkańców chciałoby nowego dworca, ale Olsztyn nie jest dla PKP miejscem strategicznym i proponuje budowę skromnego obiektu.

Ponad miesiąc temu Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny nie jest zabytkiem.

Trzy organizacje, które złożyły wniosek o wpisanie dworca do rejestru zabytków odwołały się jednak od powyższej decyzji. Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna skorzystały z przysługującego im prawa odwołania do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdaniem stowarzyszeń decyzja konserwatora zawiera błędy. Jak twierdzą społecznicy Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpatrując sprawę brał pod uwagę kwestie, które nie powinny mieć wpływu na jego rozstrzygnięcie, np. to, ilu jest właścicieli dworca. Ponadto zdaniem konserwatora dworzec uległ bardzo znacznym przekształceniom, przez co nie można uznać go za zabytek.

- To pomyłka, bo wszelkie zmiany, które i tak są nieznaczne, da się usunąć - wyjaśnia Bartłomiej Biedziuk, prezes Forum Rozwoju Olsztyna.

W swoim odwołaniu Stowarzyszenie Architektów Polskich w Olsztynie pisze: - Nie zgadzamy się z oceną jakoby nie było interesu społecznego w zachowaniu budynku dworców PKP i PKS wraz z budynkiem biurowym i zadaszeniami nad wejściami.

Architekci podkreślają, że budynek dworca posiada wartość historyczną, artystyczną oraz naukową jako dobrze zachowany zespół architektoniczny będący reprezentatywnym świadectwem modernistycznego nurtu architektury użyteczności publicznej w Polsce w okresie PRL.  

Jak tłumaczą, wiele - jeśli nie większość - zabytków architektury i budownictwa jest dziś prawnie chronionych nie dlatego, że są dziełami „ponadprzeciętnymi”, lecz właśnie dlatego, że są dziełami typowymi, reprezentatywnymi dla architektury czasów, w których powstały, i których zachowanie leży w interesie społecznym dlatego, żeby zachować dla przyszłych pokoleń materialne świadectwa minionych epok.

Organizacje zwracają również uwagę, że decyzja jest bardzo słabo uzasadniona. W swoim odwołaniu FRO podniosło, że konserwator nie odniósł się w pełni do zgromadzonych dowodów, a uzasadnienie prawne praktyczne nie istnieje.

Ponadto według FRO za dowody niesłusznie uznano opinie dotyczące dworca, przedłożone przez spółkę, która chce zburzyć budynek i wybudować centrum handlowe. Według Bartłomieja Biedziuka są to dokumenty prywatne, które należy traktować jako subiektywne stanowisko w sprawie, nie zaś niezależną ekspertyzę.

Stowarzyszenia są przekonane, że istnieją wystarczające podstawy, aby doszło do zmiany decyzji i chcą, żeby to minister dokonał ostatecznego rozstrzygnięcia.

Trudno przewidzieć, jaka będzie jego decyzja i kiedy zapadnie. Na razie pewne jest jedynie to, że dopóki trwa postępowanie, dworca nie można zburzyć.

Członkowie stowarzyszeń, walczących o zachowanie dworca przygotowują także kolejne wizualizacje, na których przedstawią, jak mógłby wyglądać wyremontowany budynek z zewnątrz.

10 lat temu do podobnych wydarzeń doszło w Katowicach. Tamtejszy dworzec z lat 70. ostatecznie zburzono, ale niektóre charakterystyczne elementy jego architektury odbudowano w nowej postaci.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.