PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Szykują się duże inwestycje drogowe

  • aw/PAP    8 grudnia 2016 - 15:08
Olsztyn: Szykują się duże inwestycje drogowe
Olsztyn ma się zmienić w plac budowy (zdjęcie ilustracyjne/Fot. newsroom.ferrovial.com)

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że w przyszłym roku będzie budowany węzeł przesiadkowy przy dworcach PKP i PKS i zmodernizowane ulice Partyzantów i Pieniężnego, a także ruszy budowa tzw. Łynostrady, czyli ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Łyny.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował w czwartek na swoim blogu, że za tydzień podpisze umowy na dofinansowanie kilku ważnych inwestycji infrastrukturalnych w mieście.

Grzymowicz doprecyzował, że chodzi o budowę "zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS, przebudowę ul. Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba, modernizację ul. Partyzantów i budowę ciągu spacerowo-rowerowego wzdłuż rzeki Łyny od ul. Tuwima do Parku Centralnego". "Do tego dochodzi zakup dwóch zestawów tramwajowych i rozbudowa systemu ITS" - wymienił prezydent Olsztyna.

Z informacji Grzymowicza wynika, że projekty te mają być współfinansowane środkami z Programu Operacyjnego "Polska Wschodnia", a ich łączna wartość to 104,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 85 proc., czyli ponad 86,4 mln zł. Umowa na te inwestycje ma być podpisana między samorządem Olsztyna a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Będą budowy, będą utrudnienia

"To cieszy, ale też zapowiada kłopoty i ograniczenia w komunikacji" - poinformował internautów prezydent Olsztyna.

Kłopoty komunikacyjne będą się wiązały z tym, że Pieniężnego i Partyzantów to jedne z głównych ulic Olsztyna. "Pierwsze prace zaczną się wiosną. Projektowe terminy są bardzo napięte. Zakończenie przebudowy ulicy Pieniężnego planowane jest na koniec 2017 roku, a ulicy Partyzantów - rok później" - dodał Grzymowicz.

Efektem umów, na które Olsztyn powinien otrzymać dofinansowanie, ma być blisko 10 km przebudowanych ulic, blisko 2,5 km bus-pasów i ponad 2,5 km nowych dróg dla rowerów. "Do tego na kluczowych odcinkach ulic zostaną zainstalowane inteligentne systemy transportowe" - dodał Grzymowicz.

W poprzednich latach pieniędzmi z "Polski Wschodniej" została wsparta budowa w Olsztynie linii tramwajowych łączących sypialniane dzielnice z centrum, dworcem i miasteczkiem akademickim. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.