PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Umowa na dokumentację II linii tramwajowej podpisana

  • aw/PAP    6 października 2015 - 16:38
Olsztyn: Umowa na dokumentację II linii tramwajowej podpisana
Podpisanie umowy (fot.olsztyn.eu)

Władze miejskie Olsztyna ogłosiły plany rozbudowy linii tramwajowych. Budowa pierwszej trasy z dworca na Jaroty ma zakończyć się w najbliższych tygodniach. Projekt drugiej zakłada połączenie po 2017 r. dworca z fabryką Michelin i osiedlem Pieczewo.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał we wtorek (6 października) umowę z pracownią projektową z Gdańska na wykonanie za 4,2 mln zł dokumentacji drugiej linii tramwajowej, która ma biec od dworca głównego PKP, ul. Dworcową, al. Piłsudskiego, ulicami Leonharda, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego do Witosa.

Linia tramwajowa- projektanci do dzieła

Projektowana linia ma tworzyć zamkniętą pętlę z pierwszą trasą, z którą będzie stykać się na ul. Witosa oraz przy tzw. torze technicznym u zbiegu ul. Dworcowej i Towarowej. Według prezydenta miasta nowa linia będzie przebiegać głównie przez osiedla mieszkaniowe i ulice o największym natężeniu ruchu, dzięki czemu ma usprawnić komunikację publiczną i ograniczyć ruch samochodowy.

Projektanci mają opracować różne warianty trasy łączącej ul. Krasickiego z fabryką Michelin przy ul. Leonharda i ul. Dworcową. Na podstawie tej koncepcji, po konsultacjach społecznych, zostanie wybrany najkorzystniejszy przebieg poszczególnych odcinków. Dlatego projektanci mają rozważyć m.in. poprowadzenie torów ul. Wilczyńskiego i przygotować "rezerwową" wersję przedłużenia trasy do ul. Wojska Polskiego, Zatorza i osiedla Podleśna, a nawet Kortowa III.

Tramwaj w strategii

Budowa kolejnych linii tramwajowych wynika z przyjętej przez radę miasta strategii modernizacji komunikacji publicznej w Olsztynie. Przygotowanie dokumentacji ma pozwolić miastu ubiegać się pod koniec przyszłego roku o ponad 230 mln zł unijnych dotacji z programu Rozwój Polski Wschodniej. Jeśli te plany się powiodą, to budowa nowej linii mogłaby rozpocząć się w 2017 r.

W październiku ma zakończyć się natomiast budowa pierwszej linii tramwajowej, przez którą od ponad roku poruszanie się po mieście jest znacznie utrudnione. Połączy ona południowe dzielnice mieszkalne: Jaroty i Nagórki z centrum oraz dworcem kolejowym. Od linii głównej będą odchodzić dwie krótsze trasy: do kampusu studenckiego w Kortowie i Wysokiej Bramy na starówce. Pierwsze tramwaje mają zacząć kursować 15 grudnia. Ten środek transportu zostanie przywrócony w Olsztynie po 50 latach.

Ale nie wszystkim powrót tramwaju do Olsztyna się podoba. Architekci i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń domagali się nawet odwołania przetargu na budowę II linii olsztyńskiego tramwaju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.