PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn wybudował trzy linie tramwajowe. Będą kolejne – mówią samorządowcy

  • MIW    19 stycznia 2016 - 15:35
Olsztyn wybudował trzy linie tramwajowe. Będą kolejne – mówią samorządowcy
Od grudnia tramwaje znów kursują w Olsztynie. (Fot. : www.olsztyn.policja.gov.pl).

• W planach jest budowa jeszcze dwóch linii tramwajowych.
• Jedna z nich prowadzić ma w rejon zakładów Michelin.
• Tramwaje wróciły do Olsztyna po pół wieku przerwy.
Pod koniec grudnia na ulicach Olsztyna pojawiły się tramwaje. Po 50 latach przerwy. Przedstawiciele samorządu zapowiadają tymczasem, że uruchomienie trzech linii to jeszcze nie koniec tramwajowej ofensywy.

- Zamierzamy wybudować jeszcze dwie kolejne linie – przyznał w rozmowie z nami Bogusław Szwedowicz, wiceprezydent Olsztyna. Jak wyjaśnił mają one połączyć osiedla mieszkaniowe z zakładami pracy (jedna z ich ma prowadzić w okolice olsztyńskiej fabryki koncernu Michelin).
- Te linie będą odpowiadać na faktyczne, a nie wymyślone potrzeby komunikacyjne miasta – podkreśla Szwedowicz.

Przypomnijmy, że budowę (od podstaw) trzech linii tramwajowych w Olsztynie prowadzono przez półtora roku. Połączyły one południowe dzielnice mieszkalne z centrum, dworcem kolejowym i kampusem uniwersyteckim w Kortowie. Prócz torowisk, trakcji i przystanków powstała także zajezdnia oraz nowa ulica, która skróciła przejazd do śródmieścia. Zakupiono ponadto 15 tramwajów Solaris Tramino.

Koszt finansowanego przez UE projektu (obejmował on też budowę buspasów oraz zaprojektowanie inteligentnego systemu sterowania ruchem ulicznym) wyniósł 497 mln zł, z czego ponad 350 mln zł to dofinansowanie unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.