Oni zarobili na budowie autostrad

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 23-11-2012
  • drukuj
Orlen Asfalt i Lotos Asfalt to prawdopodobnie jedyne spółki, które potrafiły zarobić na boomie związanym z budową dróg i autostrad przed ME2012.
Oni zarobili na budowie autostrad

W ciągu czterech lat ich czysty zysk wyniósł ok. miliarda złotych, twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna".

W latach 2008-2011 oba koncerny sprzedały aż 8 mln ton asfaltu. To pozwoliło im wypracować gigantyczne jak na ten segment przychody - w sumie ponad 12 mld zł. Od 2008 r. wzrosły one w Orlenie o 61 proc., a w Lotosie - aż o 75 proc.

Na te wyniki z zazdrością patrzą przedstawiciele spółek budujących autostrady, które zmagają się z rekordową falą bankructw. Tylko w tym roku upadłość ogłosiło ponad 150 spółek z tego sektora.

Jak przekonuje budowlanka, to właśnie z powodu nieoczekiwanego wzrostu cen asfaltu (w 2011 r. - o prawie 42 proc.) branża znalazła się na skraju przepaści.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bo kto wodzial w takich dlugotrwalych kontraktach nie stosowac indeksacji cen - szczegolnie przy wykorzystaniu wrazliwych materialow - jak cement, kruszywo, asfalt, beton, stal - nie mowiac juz o stawkach pracownikow, ktore tez ulegaja zmianom !!!

Ale i tak ci niby poszkodowani - tzn
... Generalni sie odbili na specyficznym rozliczaniu kosztow - 70 % w 30 % wykonanej roboty - a potem te najdrozsze roboty byly niedoszacowane - co kwestionuje minnymi GDKIA

Ale... to nie stalo sie przypadkiem... chyba ze z niedomyslenia !
rozwiń

Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2012-11-23 13:35:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE