PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za autostradę, koszt: Za przejazd zapłacimy więcej?

  • PAP/AT    24 stycznia 2017 - 07:07
Opłaty za autostradę, koszt: Za przejazd zapłacimy więcej?
Ceny za przejazd autostradą idą w górę (fot.wikipedia.org/Kolanin)

Opłaty za przejazd autostradą A2 i A4 mogą być droższe. Może to doprowadzić do przeniesienia się części ruchu ciężkiego na drogi alternatywne.
Prywatni koncesjonariusze znów podnoszą ceny. Jak dowiedział się DGP, rozważana jest podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Za odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy już dziś płacą po 36 gr za km, czyli najwięcej w Polsce (ponad 3,5 razy więcej niż na płatnych odcinkach podległych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) - czytamy w "DGP".

Sama spółka Autostrada Wielkopolska SA (AWSA) twierdzi, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie podwyższenia opłat w 2017 r. "Z pewnością żadne zmiany nie nastąpią przed 1 marca, czyli zakończeniem ferii zimowych" - mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA.

Czytaj też: Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. W których regionach najwięcej, a w których najmniej dróg szybkiego ruchu?

Już dziś pewne są natomiast podwyżki od marca na odcinku A4 Kraków-Katowice, zarządzanym przez Stalexport - z 26,50 do 30 zł w przypadku aut ciężarowych i dostawczych.

GDDKiA była przeciwna tej podwyżce. Zdaniem Jana Krynickiego, rzecznika GDDKiA może to doprowadzić do przeniesienia się części ruchu ciężkiego na drogi alternatywne wobec A4.

GDDKiA przyznaje jednocześnie, że podniesienie stawek jest autonomicznym uprawnieniem koncesjonariuszy. Tak jest sformułowana umowa koncesyjna ze Stalexportem z 1997 r. Podobne zapisy znajdują się w umowie z Autostradą Wielkopolską na A2.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kris, 2017-01-25 08:17:21

    W 1997 roku umowę podpisywał rząd Cimoszki (SLD), a Kwaśniewski był prezydentem. Kolesie (nomenklatura) podpisali sobie umowy na wyłączność na długie lata, na szkodę interesu publicznego. Nawet nie można budować dróg alternatywnych- konkurencyjnych do istniejących. Czy ktoś się kiedyś za to weźmie ?...  rozwiń