PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole czuje się zdradzone

  • Gazeta Wyborcza/wnp.pl    4 czerwca 2013 - 08:10
Opole czuje się zdradzone

Plany rozbudowy elektrowni tchnęły w wielu ludzi energię i nadzieję, że warto tu żyć. Gdy je odwołano, zostały im długi, rozgoryczenie i złość.
To miała być strategiczna inwestycja nie tylko dla dramatycznie wyludniającego się regionu, ale i dla Polski. Rozbudowę elektrowni Opole premier Donald Tusk zapowiedział w tzw. drugim exposé. Wartość inwestycji szacowana była na 11,5 mld zł, z czego 20 proc. pozostałoby w regionie. Eldorado.

Czytaj też: Opolskie straci na braku rozbudowy elektrowni Opole

Marzenia niedawno się rozwiały. Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej ogłosił, że zmiany na rynku energetycznym oraz inne projekty inwestycyjne w Grupie PGE przesądziły o wycofaniu się z planów rozbudowy EO o dwa nowe bloki energetyczne.

Wreszcie miało nie być dziur

Brzezie to wieś otaczająca elektrownię. Liczy ok. 200 mieszkańców. Na głównej ulicy (i właściwie jedynej) stoi zdewastowany przystanek. Nieco dalej są hale budowlane.

Każdy jakoś się przygotowywał na inwestycję. Fryzjerka liczyła na więcej głów do strzyżenia, pani szyjąca firanki - że w końcu gmina zrobi porządną drogę z chodnikiem. - Bo jak trochę popada, to toniemy w błocie.

Kolejna rodzina liczyła na pracę. - Mąż już pięć lat na bezrobotnym. Myślałam, że jak bloki będą stawiać, to i jego zatrudnią. Teraz żyjemy tylko z mojej pensji.

Ludzie przypominają, że jeszcze niedawno wicepremier Piechociński mówił w Opolu o "celowości inwestycji". Że sam premier Tusk podczas tegorocznej konferencji poświęconej rodzinie i szansom rozwoju kraju stał na tle baneru z elektrownią Opole w tle.

- Mieszkańcy gminy sporo zainwestowali z myślą o rozbudowie elektrowni. Część przygotowała pokoje na wynajem dla pracowników. Wzmocniłby się drobny handel, gastronomia, ludzie mieliby nowe miejsca pracy - mówi Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, której częścią jest Brzezie. - To bardzo smutna decyzja, która odbije się na całym województwie - dodaje.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Anydej, 2013-06-05 07:52:10

    To fatalne uczucie...
  • glews, 2013-06-04 15:56:21

    W czym zapowiedział to DOnek ,w Expo...-przecież to był blef, ściema, albo pozorowany drybling. Hehehe Opolanie właśnie dlatego się wyludniacie, że wierzycie blagierom z pikelhaubą na głowie. Podobno biega w niej wieczorem po całej kancelarii i salutuje sobie w lustrze! Sprawdźcie sami......  rozwiń