Opole: Miasto oddało budynek szkoły. Zyskają dwa sądy

• Opole przekazało budynek byłej podstawówki na rzecz Skarbu Państwa.
• Władze miasta zrezygnowały z korzyści ze sprzedaży budynku. Chodzi o 7 mln zł.
• Pieniądze te jednak nie przepadną, zostaną przeznaczone na poprawę warunków pracy Sądu Okręgowego w Opolu.
Opole: Miasto oddało budynek szkoły. Zyskają dwa sądy
Chodzi o budynek byłej Szkoły Podstawowej przy Placu Daszyńskiego (fot. UM Opole)

Chodzi o budynek byłej Szkoły Podstawowej przy Placu Daszyńskiego o powierzchni użytkowej 2 493,20 m kw.

Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Okręgowego w Opolu przy pl. Daszyńskiego 1. Właśnie ta lokalizacja była bardzo ważnym atutem związanym z losami budynku szkoły. Miasto przekazało go bowiem na rzecz Skarbu Państwa, celem powiększenia Sądu Okręgowego w Opolu, ponieważ będzie możliwość bezpośredniego połączenia komunikacyjnego między budynkami.

- Mogłem zdecydować, że budynek sprzedam, pieniądze wpłyną do budżetu miasta i powstanie nie wiadomo co – rozpoczął konferencję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Chcemy jednak wykorzystać ten budynek dla bardzo ważnej inwestycji miejskiej. Cieszę się, że w ten sposób wzmacniamy Opole– dodał.

Pieniądze na remont, a zyskają dwa sądy

7 mln zł taka jest mniej więcej wartość przekazywanego budynku.

– Wywalczyliśmy 7 mln zł na rozbudowę Sądu Okręgowego i mamy zapewnienie, że te pieniądze powinny wystarczyć – komentuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– My zyskamy lepsze warunki pracy, ale to dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Opolszczyzny. Dla nas to bardzo cenna nieruchomość, którą zrewitalizujemy i oddamy na użytek społeczeństwa – tłumaczy z kolei dyrektor Sądu Apelacyjnego Roman Purgał.

Przejęcie w trwały zarząd budynku szkoły przez Sąd Okręgowy i oddanie części powierzchni w budynku dla Sądu Rejonowego przy ul. Plebiscytowej 3A, pozwoli na poprawę funkcjonowania obydwu sądów.

Przekazanie budynku szkoły na rzecz SP (fot. UM Opole)
Przekazanie budynku szkoły na rzecz SP (fot. UM Opole)

Planuje się zagospodarować budynek poprzez wykonanie w nim między innymi nowoczesnych sal rozpraw dla poszczególnych wydziałów orzeczniczych które zostaną przeniesione z budynku przy ul. Plebiscytowej, nowoczesnego biura obsługi interesanta, pokojów dla prokuratora i adwokatów, pokoju przyjaznych przesłuchań, pomieszczeń na archiwum i innych pomieszczeń technicznych i pomocniczych. Przewidywane wydatki na remont budynku to kwota rzędu 6 do 7 mln złotych. Środki finansowe na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE