PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Miasto oddało budynek szkoły. Zyskają dwa sądy

  • aw    27 stycznia 2017 - 09:50
Opole: Miasto oddało budynek szkoły. Zyskają dwa sądy
Chodzi o budynek byłej Szkoły Podstawowej przy Placu Daszyńskiego (fot. UM Opole)

• Opole przekazało budynek byłej podstawówki na rzecz Skarbu Państwa.
• Władze miasta zrezygnowały z korzyści ze sprzedaży budynku. Chodzi o 7 mln zł.
• Pieniądze te jednak nie przepadną, zostaną przeznaczone na poprawę warunków pracy Sądu Okręgowego w Opolu.
Chodzi o budynek byłej Szkoły Podstawowej przy Placu Daszyńskiego o powierzchni użytkowej 2 493,20 m kw.

Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Okręgowego w Opolu przy pl. Daszyńskiego 1. Właśnie ta lokalizacja była bardzo ważnym atutem związanym z losami budynku szkoły. Miasto przekazało go bowiem na rzecz Skarbu Państwa, celem powiększenia Sądu Okręgowego w Opolu, ponieważ będzie możliwość bezpośredniego połączenia komunikacyjnego między budynkami.

- Mogłem zdecydować, że budynek sprzedam, pieniądze wpłyną do budżetu miasta i powstanie nie wiadomo co – rozpoczął konferencję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Chcemy jednak wykorzystać ten budynek dla bardzo ważnej inwestycji miejskiej. Cieszę się, że w ten sposób wzmacniamy Opole– dodał.

Pieniądze na remont, a zyskają dwa sądy

7 mln zł taka jest mniej więcej wartość przekazywanego budynku.

– Wywalczyliśmy 7 mln zł na rozbudowę Sądu Okręgowego i mamy zapewnienie, że te pieniądze powinny wystarczyć – komentuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– My zyskamy lepsze warunki pracy, ale to dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Opolszczyzny. Dla nas to bardzo cenna nieruchomość, którą zrewitalizujemy i oddamy na użytek społeczeństwa – tłumaczy z kolei dyrektor Sądu Apelacyjnego Roman Purgał.

Przejęcie w trwały zarząd budynku szkoły przez Sąd Okręgowy i oddanie części powierzchni w budynku dla Sądu Rejonowego przy ul. Plebiscytowej 3A, pozwoli na poprawę funkcjonowania obydwu sądów.

Planuje się zagospodarować budynek poprzez wykonanie w nim między innymi nowoczesnych sal rozpraw dla poszczególnych wydziałów orzeczniczych które zostaną przeniesione z budynku przy ul. Plebiscytowej, nowoczesnego biura obsługi interesanta, pokojów dla prokuratora i adwokatów, pokoju przyjaznych przesłuchań, pomieszczeń na archiwum i innych pomieszczeń technicznych i pomocniczych. Przewidywane wydatki na remont budynku to kwota rzędu 6 do 7 mln złotych. Środki finansowe na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.