PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Obwodnica piastowska z unijnym dofinansowaniem

  • MN    4 kwietnia 2017 - 14:41
Opole: Obwodnica piastowska z unijnym dofinansowaniem
Opolski projekt to 27. inwestycja drogowa, która uzyskała pozytywną ocenę w konkursie z działania 4.2 Programu Infrastruktura i Środowisko. (fot. pixabay)

Opole otrzyma dofinansowanie na budowę obwodnicy z Programu Infrastruktura i Środowisko.
• Ministerstwo Rozwoju zwiększyło alokację w konkursie o dofinansowanie inwestycji drogowych w miastach na prawach powiatu.

• Skorzystało na tym Opole, które pozyskało 137 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko na obwodnicę piastowską.

• To również efekt protestu, jaki władze miasta złożyły w związku z pierwotną oceną tej inwestycji, która nie osiągnęła wymagalnego progu 60 proc.

Projekt "Budowa Obwodnicy Piastowskiej w Opolu odcinek od obwodnicy północnej do ul. Krapkowickiej Etap II - od węzła Niemodlińska do obwodnicy północnej" polega na budowie części tzw. obwodnicy piastowskiej w zachodniej części miasta. Powstanie 3,5 km nowej drogi, a 1,2 km zostanie przebudowane. Opole szacuje wartość inwestycji na 161 mln zł. Dofinansowanie UE wyniesie prawie 137 mln zł, czyli 85 proc. Realizację projektu zaplanowano na lata 2017-2019.

Projekty w konkursie oceniało Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).

Czytaj też: Samorządowcy apelują do premier o wsparcie budowy drogi S6

– Pierwotnie inwestycja otrzymała 45 punktów na 80 możliwych, czyli poniżej wymaganych 60 proc. – tłumaczy wiceminister rozwoju Witold Słowik. – Miasto złożyło protest i w wyniku przeprowadzonej oceny został on uwzględniony. W rezultacie projekt uzyskał 49 punktów. Ze względu na wyczerpanie alokacji konkursu, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu puli środków, co oznacza, że inwestycja może być dofinansowana z Programu Infrastruktura i Środowisko – wyjaśnia.

Treść protestu Opola dotyczyła przekazanych do CUPT zezwoleń na realizację inwestycji drogowych.

Czytaj też: Obwodnica Wielunia otwarta

Opolski projekt to 27. inwestycja drogowa, która uzyskała pozytywną ocenę w konkursie z działania 4.2 Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkrótce planowane jest podpisanie umowy o dofinansowanie, która stanowi gwarancję udzielenia wsparcia.

Łącznie, w ramach konkursu, rozdysponowano prawie 3,48 mld zł na budowę dróg w miastach na prawach powiatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.