PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego mostu

  • PAP/JL    16 lutego 2016 - 07:17
Opole: Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego mostu
Nowy most w Opolu ma kosztować 26,9 mln zł. Fot. Pixabay.com

Najniższa cena i najkrótszy czas wyłączenia istniejącego mostu na ul. Niemodlińskiej w Opolu z ruchu zdecydowały o tym, że nową przeprawę w tym miejscu zbuduje firma Banimex z Będzina.
Inwestycja ma kosztować 26,9 mln zł. Budową zainteresowanych było 15 oferentów. Stary most, istniejący w tym miejscu, jest w złym stanie i ma być rozebrany.

Miasto wybrało najtańszą z ofert (najdroższa wyniosła prawie 42,1 mln zł). O rozstrzygnięciu zdecydował także punktowany w przetargu krótki zadeklarowany czas wyłączenia przeprawy z ruchu. W ofercie firmy Banimex określono go niespełna dzień. Inni oferenci szacowali okres wyłączenia z ruchu mostu na od 20 do 68 tygodni.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha zapewnił, że miasto pytało firmę o to, w jaki sposób możliwy będzie tak krótki czas wyłączenia.

– W tym zakresie, w jakim zgodnie ze specyfikacją ta odpowiedź mogła być udzielona, otrzymaliśmy ją. Także z rekomendacji, którą mam z Miejskiego Zarządu Dróg wynika, że przy technologii, którą wykorzystuje firma, jest to wykonalne – mówi wiceprezydent Opola.

Dodaje, że zadeklarowany krótki czas wyłączenia przeprawy na ul. Niemodlińskiej z ruchu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy mogli spodziewać się znacznie dłuższej przerwy (według opolskich drogowców mogło to być nawet dwa razy po ok. 3 miesięcy). Zaznaczył jednak, że to również zasługa tego, że w przetargu mocno punktowano technologię dającą możliwość skrócenia czasu wyłączenia mostu.

Na ewentualne odwołania firmy mają 7 dni. Jak powiedział Pietrucha – jeśli nie będzie protestu, umowa z wybranym wykonawcą może zostać podpisana w ciągu ok. 10 dni.

Budowa mostu na ul. Niemodlińskiej będzie największą inwestycją drogową w stolicy województwa. Kolejną może być budowa części obwodnicy południowej miasta. Przetarg na budowę mostu Opole ogłosiło w grudniu. Szacunkowo miał on kosztować ok. 35 mln zł i powstać do końca 2017 r.

Nowy most ma mieć 23 m szerokości i 140 m długości. W ramach inwestycji wykonawca będzie musiał na początku wykonać kładkę dla pieszych i rowerzystów obok istniejącego już mostu, pod którą zostaną też podwieszone wszystkie media znajdujące się obecnie w przeprawie.

Według założeń wykonawca równocześnie będzie przygotowywał elementy nowej przeprawy w częściach, które następnie przywiezie na miejsce inwestycji. Potem – według planów – stary most ma zostać zniszczony i w jego miejsce nasunięta zostanie nowa przeprawa.

Władzom Opola zależało, by przetarg na budowę mostu na ul. Niemodlińskiej ogłosić i rozstrzygnąć jak najszybciej, bo to jeden z dwóch głównych mostów, którymi z zachodniej części miasta wjeżdża do centrum. Stary most, istniejący w tym miejscu Opola od 1980 r. jest w złym stanie i ma zostać rozebrany. Ma on pozwolenie na użytkowanie warunkowo wydane do końca kwietnia przyszłego roku. Według uzgodnień miasta z wojewódzkim nadzorem budowlanym przeprawa jest badana co miesiąc.

Budowa nowego mostu jest wpisana w budżecie Opola jako w całości finansowana ze środków miasta. Docelowo ma być ona jednak elementem dużego projektu, na który miasto chce uzyskać dofinansowanie z puli pieniędzy unijnych przeznaczonych na Aglomerację Opolską, w ramach projektów ukierunkowanych na ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mieszkaniec, 2016-02-17 23:48:44

    Do PW: Mnie bardziej martwi, że sama rozbiórka zajmie im ponad dzień. Albo naprawdę mają supertechnologię rodem z sci-fi, najlepszą na świecie... albo będą szukać haków prawnych na wszystkich po drodze :/ Obawiam się tego drugiego, ale obym się mylił
  • PW, 2016-02-17 22:41:57

    Nie wiem, kto dokładał grafikę, ale to nie ten most:(