PARTNER PORTALU
 • BGK

Opole stara się o unijne dofinansowanie. Chodzi o 65,4 mln zł

 • PAP/JS    26 kwietnia 2016 - 20:24
Opole stara się o unijne dofinansowanie. Chodzi o 65,4 mln zł
Projekt wyceniony został w sumie na 76,9 mln zł, a miasto chciałoby uzyskać 85 proc. dofinansowania, czyli 65,4 mln zł (fot. opole.pl)

• Budowa mostu, ścieżek rowerowych, wymiana ponad 2 tys. punktów ulicznego oświetlenia - to niektóre elementy projektu, o którego dofinansowanie z unijnych pieniędzy dostępnych dla Aglomeracji Opolskiej stara się miasto Opole.
• Cały projekt wart jest 76,9 mln zł.
Projekt pt. "Bezpieczny transport w Opolu" składa z kilku działań inwestycyjnych dotyczących remontu dróg, budowy mostu, ścieżek rowerowych, kładek czy oświetlenia. Jego założenia przedstawił na konferencji prasowej wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha.

Jak zapisano w materiałach informacyjnych, celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców i stanu powietrza Aglomeracji Opolskiej poprzez "wdrożenie działań na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym transportu publicznego i ruchu rowerowego".

Pietrucha podał, że w ramach projektu ma być np. wybudowany most w ciągu ul. Niemodlińskiej wraz z kładką pieszo-rowerową i buspasem. Koszt tej inwestycji, rozpoczętej już niedawno po rozstrzygniętym przetargu, to 26,9 mln zł.

Kolejny duży element omawianego we wtorek projektu to przebudowa ul. Niemodlińskiej na odcinku od budowanego mostu do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Hallera. W ramach zadania ma powstać 4-pasmowa jezdnia, ścieżka rowerowa, przebudowane mają być zatoki autobusowe, chodniki i znajdujące się wzdłuż tej trasy oświetlenie uliczne. Koszt tego zadania to kolejne 18,2 mln zł. Obecnie miasto kończy przygotowywać dokumentację dot. tej inwestycji.

"To niezwykle ważna inwestycja, bo dotyczy istotnej arterii miasta na osi komunikacyjnej z centrum na Zaodrze, ale też do podopolskich gmin Komprachcice, Dąbrowa czy Prószków. Chcielibyśmy, by umożliwiała sprawny, szybki, bezkolizyjny dojazd do centrum Opola" - mówił Pietrucha.

Kolejne zadania, które mają być realizowane w ramach projektu "Bezpieczny transport w Opolu", to budowa ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż ul. Budowlanych (już realizowana) oraz Marka z Jemielnicy, co ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i ułatwić im dojazd m.in. do miejskich kąpielisk. W ramach projektu ma też być zrealizowany montaż tablic dynamicznej informacji pasażerskiej przy przystankach autobusowych informujących o przyjazdach i odjazdach autobusów czy przebudowa kładki pieszej pod mostem kolejowym w ciągu ul. Jana Dobrego.

Czytaj też: Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

W ramach projektu ma też zostać wymienione oświetlenie uliczne - na ledowe - w ponad 2 tys. punktów świetlnych w mieście. Ma ono być, jak tłumaczył Pietrucha, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Dodał, że skala zadania jest bardzo duża, bo w całym Opolu znajduje się w sumie ok. 9 tys. punktów świetlnych należących do miasta lub dostawcy. W związku z tym, w opinii Pietruchy, poprawa jakości oświetlenia Opola po zrealizowaniu tego zadania będzie "rewolucyjna". Wskazana wymiana oświetlenia, wyceniona w projekcie na 25 mln zł, ma też przynieść miastu oszczędności.

Małgorzata Stelnicka z wydziału ds. europejskich opolskiego ratusza podkreśliła na konferencji, że projekt został przygotowany w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców miasta, ale i Aglomeracji Opolskiej, którzy - jak dodała - codziennie korzystają z miejskiej infrastruktury. Złożony on już został w ramach konkursu dot. działania "Strategie niskoemisyjne w Aglomeracji Opolskiej", które ma być realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-20.

Stelnicka podała, że zgodnie z regulaminem planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to wrzesień br. "To oczywiście nie wstrzymuje prac już rozpoczętych w mieście w ramach tego projektu" - zaznaczyła. I dodała: "Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie będzie dla nas korzystne".

Zaznaczyła, że projekt wyceniony został w sumie na 76,9 mln zł, a miasto chciałoby uzyskać 85 proc. dofinansowania, czyli 65,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.