PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole szykuje wielką inwestycję. Miasto ma być odkorkowane

  • MN    9 listopada 2017 - 15:03
Opole szykuje wielką inwestycję. Miasto ma być odkorkowane
Wizualizacja inwestycji w Opolu. (fot. opole.pl)

Opole szykuje wielkie zmiany w okolicach Dworca Wschodniego.
• Przebudowane zostaną drogi dojazdowe do skrzyżowania przy dworcu, powstanie podwójne rondo i pierwsze w mieście skrzyżowanie trzypoziomowe.

• Magistrat zapowiada odkorkowanie strategicznych miejsc w mieście dzięki systemowi ITS.

• W grudniu 2019 roku planowany jest koniec inwestycji, która pochłonie 180 milionów zł.

Opolski magistrat zapowiada, że mieszkańcy osiedla Armii Krajowej i Chabrów oraz wszyscy opolanie, którzy od lat stali w korkach na Dworcu Wschodnim, nareszcie doczekają się wielkiej zmiany. Na dodatek autobusy regularnie będą pojawiać się obok Uniwersytetu Opolskiego i Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej.

– To największa inwestycja Opola od lat. Bardzo dużo osób przy tym projekcie pracowało. Dopięliśmy swego – zapewnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Wielka przebudowa dróg

Projekt zakłada nie tylko przebudowę dróg dojazdowych do skrzyżowania obok dworca Opole Wschodnie, ale przede wszystkim budowę podwójnego ronda, które umożliwi wyjazd z ul. Katowickiej w stronę Oleskiej i Batalionów Chłopskich.

Częścią planu jest przebicie tunelu w nasypie kolejowym tuż obok dworca Opole Wschodnie (połączy ul. Rataja z ul. Bohaterów Monte Cassino) oraz budowa małego tunelu pod skrzyżowaniem. Mają nim jeździć kierowcy poruszający się od strony ul. Plebiscytowej w stronę Zaodrza i na odwrót. Zaplanowano też estakadę, poprowadzoną wzdłuż torów.

To będzie pierwsze skrzyżowanie trzypoziomowe zbudowane w Opolu.

Na przebudowie dróg się jednak nie skończy. Powstanie niewielki dworzec autobusowy, buspasy, nowe parkingi oraz wypożyczalnia rowerów.

Sposób na odkorkowanie miasta

Prezydent Wiśniewski podkreśla, że ważną częścią projektu jest także system sterowania ruchem na 30 najważniejszych skrzyżowaniach. – Dzięki ITS (inteligentny system sterowania ruchem) będziemy mogli szybciej reagować na korki. Z myślą o tym systemie zbudujemy dużą serwerownię w Parku Naukowo-Technologicznym – zapewnił prezydent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.