PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole utworzy Park Naukowo-Technologiczny

  • PAP    29 marca 2012 - 19:19
Opole utworzy Park Naukowo-Technologiczny

- Rada Miasta przegłosowała w czwartek utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, który ma kosztować 41 mln zł i pomóc w transferze wiedzy i innowacji do biznesu z lokalnych uczelni.
W Parku powstaną laboratoria i pomieszczenia dla firm stawiających na nowinki technologiczne.

Rady Miasta przegłosowała uchwałę powołującą spółkę miejską Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, mimo że sprzeciwiał się jej koalicjant Platformy Obywatelskiej - klub Razem dla Opola (RdO). Zdaniem lidera RdO Marcina Ociepy Park Naukowo-Technologiczny w Opolu powinien powstać, ale wątpliwości klubu RdO wzbudził tryb, w jakim był on powoływany.

Ociepa wyjaśnił, że - jego zdaniem - przed powołaniem spółki powinna powstać strategia i założenia do biznesplanu Parku.

- Tymczasem myśmy głosowali nad instytucją, o której nie wiemy nic. Poza tym, jak się będzie nazywać i że na początek na jej założenie potrzeba 100 tys. zł - mówił.

Utworzenie spółki poparł opozycyjny do PO i prezydenta Opola klub radnych Solidarnej Polski.

- W Opolu (zabierz głos/oceń prezydenta) jak powietrza brakuje innowacyjnych firm. Ten Park powinien był powstać lata temu i to jest nasze główne zastrzeżenie do uchwały - uznał Michał Nowak z Solidarnej Polski.

Szef klubu radnych PO Zbigniew Kubalańca powiedział natomiast, że Rada Miasta musiała na czwartkowej sesji przegłosować uchwałę o utworzeniu spółki Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, bo jesienią startuje nabór, w którym miasto będzie się mogło starać o 10 mln euro na budowę Parku.

- Kto głosował dziś przeciwko tej uchwale, głosował przeciwko rozwojowi miasta - podsumował.

Budowę Parku zaplanowano na lata 2013-2020. Ma on powstać w pobliżu budowanego w Opolu Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego przy ul. Wrocławskiej. Miasto przeznaczyło już 100 tys. zł na projekt architektoniczny budynku, w którym będzie się mieścić Park. W czwartek władze Opola przekazały kolejne 100 tys. zł na założenie spółki Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Udziałowcami Parku w przyszłości mogłyby być opolskie uczelnie, firmy i urząd marszałkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.