PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole zbuduje Cenrtum Senioralne

  • pt/pap    3 lipca 2015 - 18:18
Opole zbuduje Cenrtum Senioralne

W Opolu podkreślają, że dzisiaj seniorzy chcą być aktywni - fot. Skaneidrotten/Flickt.com

Miasto Opole i tamtejszy TBS zbudują Centrum Senioralne, gdzie spędzać czas będą nie tylko aktywni seniorzy, ale dzieci i młodzież z dzielnicy Zaodrza.
Centrum Senioralne, łączące funkcję domu dziennego pobytu oraz domu seniora z ok. 120 mieszkaniami dla osób starszych, powstanie w opolskiej dzielnicy Zaodrze. Koszt inwestycji oszacowano na 12 mln zł, pierwsze mieszkania mają być gotowe za 2-2,5 roku.

Inwestycja realizowana będzie przez miejską spółkę TBS. Szacowany obecnie koszt powstania Centrum Senioralnego to ok. 12 mln zł. 30 proc. tej kwoty ma pokryć TBS, 35 proc. dołoży miasto, a o sfinansowanie pozostałych 35 proc. Opole starać się będzie w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wiceprezydent miasta Janusz Kowalski zapowiedział, że Centrum Senioralne powstanie na 1,5-hektarowej działce przy ul. Dambonia w Opolu.

„W pierwszym etapie inwestycji rozbudujemy obiekt już istniejący; w drugim na tej samej działce wybudowane zostaną dodatkowe mieszkania komunalne lub senioralne - w zależności od potrzeb" - mówił Kowalski.

Na terenie Centrum Senioralnego ma też powstać "wielki plac integracyjny" - m.in. z siłowniami na świeżym powietrzu i placem zabaw dostępnym również dla całej dzielnicy Zaodrza, w tym z placem zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.

Zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu Małgorzata Kozak zaznaczyła, że z analiz MOPR wynika, iż 120 mieszkań zaspokoi obecne potrzeby mieszkańców Opola na mieszkania dla seniorów.

Podkreślała też, że współcześni seniorzy to osoby aktywne, którym "nie wystarcza już tylko świetlica z gorącą herbatą i pączkiem".

"Dziś seniorzy to ludzie nowocześni, którzy mają świadomość, że będą długo żyli i chcą być sprawni - stąd ich potrzeba aktywności" - tłumaczyła Kozak. Zapewniała również, że nieprawdą jest, iż osoby starsze chcą mieć mieszkania, w których "nie widać i nie słychać dzieci". "Dziś seniorzy chcą się integrować z młodymi ludźmi" - zaznaczyła.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • seth, 2017-01-12 22:12:32

    W tym roku bedzie otwarcie czy w przyszłym?