PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolski magistrat cieszy się z Ikei

  • PAP    12 grudnia 2011 - 21:08
Opolski magistrat cieszy się z Ikei

Ikea kupiła tereny inwestycyjne na granicy Opola i gminy Turawa, przy obwodnicy północnej Opola niedaleko istniejącego już centrum handlowego. Pojawienie się takiego inwestora to dla miasta nobilitacja - powiedział wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Właścicielem terenów leżących częściowo w granicach miasta Opola, a częściowo w gminie Turawa, była spółka, która wcześniej skupiła grunty od prywatnych właścicieli. Wielkość transakcji sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Progress VI - będącej właścicielem gruntów - dla Ikea Property Poland to ok. 39,33 mln zł - poinformowała firma Rank Progress w komunikacie.

Z zainteresowania światowego inwestora cieszą się władze Opola. - Planowany market będzie działał w większej części w granicach administracyjnych miasta, stąd w kasie pojawią się wpływy z podatku od nieruchomości. Liczymy też na nowe miejsca pracy. Pojawienie się takiego inwestora jest też w pewnym sensie nobilitacją miasta i dowodzi sporego potencjału naszego rynku konsumentów - zaznaczył Wiśniewski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Nie wiadomo, kiedy może się rozpocząć budowa marketu, ani jaki będzie ostateczny kształt inwestycji - czy powstanie tam tylko Ikea czy także park handlowy z innymi sklepami.

Miasto chciałoby podjąć rozmowy z inwestorem, właścicielem istniejącego centrum handlowego i gminą Turawa o budowie w okolicy istniejącej i planowanej inwestycji węzła drogowego.

W tej chwili zjazd z obwodnicy do istniejącego centrum handlowego, w sąsiedztwie którego planowane jest powstanie Ikei, jest możliwy tylko od strony Wrocławia. Klienci, którzy chcieliby dojechać do centrum od strony Katowic, muszą wjeżdżać do miasta i "przebijać się" przez osiedle mieszkaniowe.

- Chcemy podjąć rozmowy, aby na obwodnicy północnej powstał węzeł komunikacyjny umożliwiający pełny dostęp do istniejącej i planowanej inwestycji. Myślę, że samym inwestorom będzie zależało, żeby osoby chcące dojechać do centrum miały dobry dojazd - powiedział wiceprezydent.

Dodał, że o zainteresowaniu Ikei terenami w Opolu ratusz nieoficjalnie wiedział od pewnego czasu. - Takie informacje dochodziły do nas od dwóch lat. Inwestor niechętnie dzielił się z nami swoimi planami, było to spowodowane najprawdopodobniej obawą, żeby ktoś nie ubiegł ich w zakupie gruntów - wyjaśnił Wiśniewski.

Podkreślił, że miasto będzie teraz trzymać kciuki za inwestora, aby jak najszybciej doszło do budowy sklepu lub parku handlowego. - Market o tym profilu był często wymieniany przez opolan jako bardzo oczekiwany. Kwota zakupu gruntu - prawie 40 mln zł - dowodzi bardzo rzeczowych planów inwestora - ocenił wiceprezydent.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Czili, 2011-12-12 22:56:03

    Mają się z czego cieszyć, więc się cieszą a inni mogą jedynie pozazdrościć.