PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolski teatr do przebudowy. Za 13 mln zł

  • PAP    20 grudnia 2012 - 17:19
Opolski teatr do przebudowy. Za 13 mln zł

Dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki podpisał w czwartek w opolskim ratuszu umowę z wykonawcą przebudowy teatru lalki, firmą Polbau z Opola. Przebudowa ma kosztować ponad 13 mln zł i potrwa do września 2014 r.
Dyrektor firmy Polbau, Jan Mistur, poinformował podczas zorganizowanego w czwartek w opolskim urzędzie miasta uroczystego podpisania umowy, że firma zamierza wejść na plac budowy za tydzień.

"Podpisując tę umowę z ufnością przekazujemy nasze marzenia o teatrze i projekt artystów architektów w ręce artystów budowlanych" - powiedział dyrektor teatru lalki w Opolu, Krystian Kobyłka.

Prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński, zapewnił, że wybrany w przetargu spośród dziewięciu ofert wykonawca to zaufana i sprawdzona firma, która zrealizowała już w regionie wiele inwestycji.

Na początku grudnia umowę na dofinansowanie przebudowy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki podpisał w Opolu minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ministerialne dofinansowanie inwestycji wyniesie ponad 10 mln zł, a koszt całości oszacowano na 20 mln zł. Brakujące 10 mln zł przekażę miasto Opole.

Według kosztorysu przebudowa teatru miała kosztować ok. 18 mln zł, po przetargu wygranym przez Polbau cena okazała się niższa i ma wynieść 13 mln zł.

"Przed nami jeszcze przetargi na wyposażenie wnętrz" - zastrzegł w czwartek Kobyłka.

Projekt przebudowy teatru został wyłoniony w konkursie architektonicznym w 2009 roku. Zakłada on przebudowę wnętrza teatru, dodatkową salę kameralną i dekoracyjne schody. Projekt przewiduje też utworzenie wewnętrznego dziedzińca oraz zmianę wejścia do teatru. Atrakcją ma być multimedialna elewacja.

Według projektu, teatr po przebudowie będzie miał trzy kondygnacje i powierzchnię całkowitą prawie 1800 m. kw. Projektantem jest architekt Jacek Rzyski i Pracownia Trex.

Dyrektor teatru lalki zapewnił, że ponadpółtoraroczny remont nie oznacza przerwy w pracy. Do marca, jeszcze na głównej scenie teatru, mają się odbyć dwie zaplanowane premiery: spektaklu dla dzieci "Światełko" oraz sztuki dla młodzieży i dorosłych "Morrison/ Śmiercisyn" w reż. Pawła Passiniego.

"Kiedy zacznie się zasadnicza część prac remontowych, spektakle będą grane na nowej, oddanej pięć lat temu małej scenie teatru. Scenografia wszystkich granych w przyszłym roku spektakli została przygotowana tak, by można ją było wykorzystać również na drugiej scenie" - wyjaśnił Kobyłka.

W porozumieniu z władzami miasta Opola teatr przygotowuje też spektakl o charakterze musicalowy, który miałby zostać wystawiony jeszcze podczas remontu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w opolskim amfiteatrze.

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki dostał dofinansowanie na przebudowę wnętrz i elewacji frontowej budynku w ramach II konkursu do XI priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.