PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolski teatr dramatyczny: Bez unijnej dotacji tego remontu by nie było

  • pt    27 października 2017 - 17:05
Opolski teatr dramatyczny: Bez unijnej dotacji tego remontu by nie było
W opolskim teatrze tak dużego zakresu prac nie było od przeszło czterdziestu lat (fot.umwo)

Opolski teatr dramatyczny uzyskał z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” ponad 14 mln dofinansowania na modernizację i przebudowę.
• Tak dużego zakresu prac – całkowite koszty to 20,5 mln złotych – nie było od przeszło czterdziestu lat.

• Z budżetu województwa opolskiego Teatr im. Kochanowskiego ma zagwarantowany wkład własny, niezbędny, by uzyskać dofinansowanie z funduszy europejskich.

• Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na czerwiec 2018.

 

Projekt zatytułowany „Nowa jakość Teatru – przebudowa i modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu na cele kulturalne i edukacyjne” znalazł się w gronie 39 instytucji, które otrzymały pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach POiŚ.

- To dla nas ogromna radość - mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Rakoczy. – Jako samorząd województwa nie bylibyśmy w stanie wygenerować tak dużej kwoty potrzebnej do przeprowadzenia remontu, ani spłacić kredytu, który byłby wzięty na ten cel.

Z budżetu województwa opolskiego Teatr im. Kochanowskiego ma zagwarantowany wkład własny, niezbędny, by uzyskać dofinansowanie z funduszy europejskich. Wyniesie on 6,27 mln złotych i będzie sukcesywnie wnoszony do roku 2020, czyli do czasu zakończenia remontu.

W projekcie znalazły się przebudowy i modernizacje czterech zadań. Po pierwsze: zmieni się główna fasada budynku z przyległym otoczeniem – zaplanowano m.in. przebudowę wejścia, likwidację fosy, budowę tarasów.

Teatr stanie się bardziej dostępny. Przebudowany zostanie system wentylacji i klimatyzacji w budynku, który obejmie wszystkie cztery sceny teatralne, foyer i hole.

Część pomieszczeń zostanie przekształcona i dostosowana do prowadzenia działań edukacyjno-warsztatowych – powstanie Centrum Edukacji Kulturalnej, czyli nowoczesna baza działań artystycznych, dostosowanych do potrzeb współczesnego twórcy i odbiorcy kultury. Modernizacja czeka także system elektroakustyczny i oświetleniowy małej sceny.

 Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań skutkować będzie oszczędnościami energii elektrycznej. I wreszcie zaplanowano także przebudowę i modernizację istniejącego zasilania budynku i wykonanie m.in. automatyki samoczynnego zasilania rezerwowego.

- Prace potrwają do końca 2020 roku – i jak zapewniała Anna Karoń, zastępca dyrektora Teatru im. J. Kochanowskiego – odbywać się będą tak, by nie zakłócać pracy teatru i by widz nie odczuł dyskomfortu związanego z remontem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.