PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Laureaci „Najlepszej przestrzeni” nagrodzeni

  • BEZ    11 grudnia 2009 - 16:54
Opolskie: Laureaci „Najlepszej przestrzeni” nagrodzeni

Rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego na „Najlepszą przestrzeń publiczną 2009 roku”.
Zdobywcą Nagrody Głównej Marszałka Województwa Opolskiego” został Bastion Św. Jadwigi w Nysie. Inwestorem zadania była gmina Nysa, zaś autorami koncepcji i projektu dr Maciej Małachowicz oraz Piotr i Paweł Opałkowie.

Jury konkursu w uzasadnieniu podkreśliło, iż jest to nagroda za przywrócenie miastu unikalnego wnętrza urbanistycznego w historycznej przestrzeni Nysy. Nadanie obiektowi nowych funkcji skutkujących podniesieniem atrakcyjności i konkurencyjności miasta, z szeroką ofertą kulturalną i usługową oraz uzyskanie rozwiązań o wysokiej estetyce realizacji.

Bastion doskonale kreuje funkcje centrotwórcze śródmieścia Nysy, stając się jego ważnym elementem. Nyski bastion otrzymał też nagrodę internautów.

Wyróżnienia otrzymały:
„Rewitalizacja przestrzeni miejskiej centrum miasta Brzeg – przebudowa nawierzchni Placu Polonii Amerykańskiej i rejonu Placu Kościelnego w Brzegu” – inwestor: gmina Brzeg, projektant przedsięwzięcia: Antoni Plamitzer Pracownia Projektowa „Protor”, Węgry;

„Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa – budowa średniowiecznego grodu drewnianego w Byczynie-Brzózkach”, inwestor: gmina Byczyna, projektant przedsięwzięcia: Jarosław Gawryś z Biura Projektowego Budownictwa Ogólnego „Opolprojekt”;

„Zagospodarowanie skweru wraz z placem zabaw we wsi Jemielnica”, inwestor: gmina Jemielnica, projektant przedsięwzięcia: Piotr Jędrzejkowski „Pierzeja” Wrocław;

„Zagospodarowanie terenu pod budynkiem Urzędu Gminy w Polskiej Cerekwi”, inwestor: gmina Polska Cerekiew, projektant przedsięwzięcia: Jan Domin – Biuro Usług Projektowych i Nadzoru Inwestorskiego Długomiłowice.

- Zadaniem konkursu była promocja rozwiązań przyczyniających się do poprawy ładu przestrzennego i estetyki oraz zwiększenia atrakcyjności miejsc publicznych – przypomniał Andrzej Kasiura, członek Zarządu Województwa, gratulując jego laureatom.

W tegorocznej edycji „Najlepszej przestrzeni” ocenie poddano 27 przedsięwzięć – 12 z obszarów miejskich, 15 – wiejskich.

Spotkanie laureatów stało się okazją do uhonorowania najlepszych przedsięwzięć budowlanych, które rywalizowały w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2008”.

W kategorii „rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych” wyróżnienie otrzymała rewitalizacja Placu Polonii Amerykańskiej i Plac Niepodległości w Brzegu, a w kategorii „modernizacje dróg i obiektów mostowych” tytuł „Modernizacji Roku 2008” otrzymała modernizacja skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z łącznicą węzła „Prądy” Autostrady A-4 w Opolu”.

Inwestorem zadania był opolski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zaś autorem projektu Kazimierz Kurowski z Pracowni Projektowej „Prokom”, przebudowy dokonało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych SA w Kędzierzynie-Koźlu.

Obecny na spotkaniu wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński, zwrócił uwagę, że wszystkie przedsięwzięcia są przykładami przepięknych rewitalizacji, które przywracają historyczne, estetyczne i architektoniczne piękno, podkreślają dziedzictwo wartości.

Autor projektu modernizacji nyskiego bastionu dr Maciej Małachowicz mówił, iż często mamy do czynienia z zaniedbaną przestrzenią publiczną, zapominając, że obowiązkiem architekta jest jej porządkowanie, wydobycie walorów przyrody i piękna istniejącego zabytku. - Nasza praca – stwierdził – to raczej ukłon skierowany w stronę osiemnastowiecznych architektów.

Członek jury Zbigniew Bomersbach, podkreślał, że komisję interesowała nie tylko sama przestrzeń, ale i to, co się z nią dzieje. Zarówno w przypadku Nysy, jak i Byczyny, obiekty tętnią życiem przez okrągły rok – i to jest ich największą wartością. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.