PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: modernizacja stopnia wodnego Chróścice zakończona

  • PAP/em    19 listopada 2015 - 18:40

Nowy jaz klapowy z przepławką dla ryb, nowoczesną sterownią, nadbudówkami maszynowni oraz kładką dla pieszych i rowerów powstał w miejsce ponad 100-letniego obiektu na Odrze w Chróścicach (Opolskie). Ma poprawić warunki żeglugi i podnieść poziom bezpieczeństwa powodziowego.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu Edward Nawirski wyjaśniał na zorganizowanej w czwartek z okazji zakończenia modernizacji konferencji, że efektem tej inwestycji – wartej blisko 80 mln zł - jest zastąpienie archaicznego jazu kozłowo-iglicowego nowocześniejszą i mniej zawodną konstrukcją. Wyjaśniał dla przykładu, że w razie informacji o nadejściu wód powodziowych demontaż starej konstrukcji trwałby od kilku do kilkunastu godzin, a nowej - kilkadziesiąt minut.

Głównym celem realizowanej od września 2011 r. modernizacji było przystosowanie stopnia Chróścice do III klasy żeglugowej, do czego doprowadzono. Inwestycja została wsparta z pieniędzy unijnych kwotą blisko 52 mln zł. W ramach prac wybudowany został nowy jaz klapowy z przepławką dla ryb, nowoczesną sterownią, nadbudówkami maszynowni i stalową kładką dla pieszych oraz rowerzystów z podjazdami dla niepełnosprawnych. Nowy obiekt powstał 50 m powyżej istniejącego do tej pory jazu, który rozebrano. Składa się z trzech przęseł, z których każde mierzy 32 m.

W ramach inwestycji przeprowadzony został także gruntowny remont istniejącej dużej śluzy i wykonano regulację lewego brzegu rzeki powyżej i poniżej jazu z budową nabrzeża przeładunkowego. Powstały też dwie przystanie kajakowe i kładka na koronie jazu, która ma zapewnić komunikację pieszych i rowerzystów między miejscowościami Chróścice i Narok.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.