PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Pięć mln zł na odbudowę zamku w Głogówku

  • PAP/JS    26 czerwca 2017 - 19:21
Opolskie: Pięć mln zł na odbudowę zamku w Głogówku
Barokowy zamek W Głogówku powstał w miejscu dawnego zamku piastowskiego (fot. youtube.com)

Blisko cztery miliony złotych przekazał samorząd województwa opolskiego na remont barokowego zamku w Głogówku - poinformował biuro prasowe marszałka województwa. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny, zamek jest zamknięty dla zwiedzających.
Pieniądze z kasy województwa wraz z milionem złotych od władz miasta Głogówek, które jest właścicielem zamku, pozwolą na remont elewacji, wymianę stolarki i uporządkowanie dziedzińca zamkowego. W ciągu trwającego od kilku lat remontu naprawiono już dach i wyremontowano barokowe wieże.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły, istnieje realna szansa na przywrócenie funkcji muzealnych i kulturalnych dawnej siedziby rodu Oppersdorff. "Te mury powinny być wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, edukacyjnymi i społecznymi. Miejsce tak ważne dla historii Śląska, ale i Polski, zasługuje na każdą złotówkę wydaną na przywrócenie jej dawnej świetności" - uważa Buła.

Planowane zakończenie remontu to 2019 rok. Według założeń władz Głogówka, do sal zamkowych wróci nie tylko muzeum, ale i Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena.

Barokowy zamek W Głogówku powstał w miejscu dawnego zamku piastowskiego. W latach 1561-1945 był siedzibą rodu Oppersdorff. W 1655 r., podczas "potopu szwedzkiego" w zamku rezydował król Jan Kazimierz z małżonką i liczącym blisko dwa tysiące osób dworem. Tu również znalazł schronienie słynny kompozytor Ludwig van Beethoven, który w podziękowaniu zadedykował właścicielom posiadłości jeden ze swoich utworów. Jeszcze po II wojnie był użytkowany na cele społeczne i kulturalne, jednak bez właściwej konserwacji sukcesywnie niszczał. Dwanaście lat temu został sprzedany prywatnemu inwestorowi, jednak w 2013 r. wrócił do gminy Głogówek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.