PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Ponad 330 mln zł na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości

  • PAP/JS    8 grudnia 2016 - 17:17
Opolskie: Ponad 330 mln zł na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości
Na kwotę 336 mln zł składa się 286 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego oraz 50 mln zł wniesione przez pośredników finansowych (fot. pixabay.com)

• Zarząd woj. opolskiego podpisał umowę z BKG, dzięki której na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości w regionie trafi 336 mln zł.
• To 9. województwo, które przy współpracy z BGK uruchamia instrumenty zwrotne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020.
Zgodnie z podpisaną  umową, województwo opolskie uruchamia zwrotne formy finansowania ze środków Unii Europejskiej. Według zasad Komisji Europejskiej, pożyczki i poręczenia mają być - obok dotacji udzielanych w ramach RPO - kolejnym źródłem wspierania firm.

Na kwotę 336 mln zł składa się 286 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego oraz 50 mln zł wniesione przez pośredników finansowych. Pieniądze mają służyć na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy na rynku pracy. Będą z nich mogli skorzystać bezrobotni, przedsiębiorcy oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Ze strony samorządu województwa opolskiego umowę będzie realizował Wojewódzki Urząd Pracy oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Według zapisów umowy, Bank Gospodarstwa Krajowego wybierze profesjonalnych pośredników finansowych, których zadaniem będzie bezpośrednia współpraca z beneficjentami oraz udzielanie preferencyjnych pożyczek i poręczeń.

Jak poinformowała pełnomocnik Katarzyna Kownacka z OCRG, całą regionalną pulę środków na ten cel województwo opolskie przekaże do BGK, który przejmie funkcję tzw. Menedżera Funduszu Funduszy.

Prawdopodobnie pierwsze pieniądze będą mogły zostać wypłacone w drugiej połowie przyszłego roku, po wyborze pośredników, którzy będą udzielać pożyczek i poręczeń. Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wprowadzanie innowacji, inwestycje z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne, które ukończyły 30 rok życia. Jak zaznacza wicedyrektor PUP w Opolu Milena Piechnik, na ten ostatni cel pośrednicy będą mogli udzielić 147 pożyczek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.