PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie przystąpiło do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

  • PAP    4 kwietnia 2014 - 07:32

Opolszczyzna odkupiła za 420 tys. zł udziały spółki Invest-Park od Kudowy Zdroju, dzięki czemu przystąpiła do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE). Marszałek woj. opolskiego zapowiedział, że docelowo region chce mieć w spółce członka zarządu.




Opolskie przystąpiło do WSSE Invest-Park, odkupując od dotychczasowego udziałowca - Kudowy Zdroju - 42 udziały spółki warte 420 tys. zł. Na lutowej sesji zgodę na taki ruch wyraził sejmik wojewódzki. Władze regionu opolskiego liczą, że wejście do strefy pozwoli przyciągać inwestorów.

Zakupione w czwartek udziały nie wystarczą jednak Opolszczyźnie, by mieć reprezentanta we władzach WSSE. W rozmowie z PAP marszałek województwa Andrzej Buła zaznaczył tego dnia, że właśnie dlatego kolejnym krokiem ma być zwiększenie liczby udziałów poprzez wniesienie aportem do strefy dodatkowych terenów inwestycyjnych w woj. opolskim - prócz tych kilkuset hektarów, które już w niej są, a znajdują się na Opolszczyźnie.

Wytyczeniem tych terenów oraz analizą finansową i prawną konkretnych gruntów zajmuje się specjalny zespół powołany przez marszałka. "Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z samorządami. Chcemy, by były to naprawę atrakcyjne miejsca, tak by można było dzięki nim ściągać potencjalnych inwestorów" - podkreślił Buła. I dodał: "Na członku zarządu WSSE zależy nam natomiast dlatego, że chcemy, by był on ambasadorem tych terenów".

Marszałek dodał, że 28 kwietnia ma zostać otwarte w Opolu biuro strefy. Będzie się ono mieścić w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które odpowiada m.in. za tworzenie warunków rozwoju i pobudzanie aktywności gospodarczej. "Biuro da możliwość bezpośredniego kontaktu ze strefą inwestorowi, który znajdzie u nas dla siebie miejsce i zechce tu ulokować swoją firmę" - wyjaśnił Buła.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma tereny w 41 miejscowościach leżących na terenie 4 województw - dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zarząd spółki składa się z trzech osób. Dwie z nich powołuje minister gospodarki, a trzecią wybiera zgromadzenie wspólników spośród kandydatów reprezentujących samorząd, rekomendowanych przez największych samorządowych udziałowców. Woj. opolskie chciałoby rozszerzenia zarządu do czterech osób.

WSSE ma ponad 2,2 tys. ha terenów, z czego prawie 860 ha jest wolnych. Na terenie woj. opolskiego WSSE podlega 465,7 ha; na inwestorów czeka jeszcze 250 ha. Dotąd w woj. opolskim w strefie zainwestowało 19 firm (np. Polaris czy Donaldson), które zatrudniają ok. 2,5 tys. osób. Według danych z końca lutego łącznie w całej strefie działało 150 firm m.in. z Japonii, Korei, Niemiec, USA. Inwestorzy utworzyli ponad 36 tys. miejsc pracy, zainwestowali ponad 16 mld zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.