PARTNER PORTALU
 • BGK

Opolskie: Remont autostrady A4 najważniejszą inwestycją GDDKiA

 • PAP    4 marca 2016 - 20:17
Opolskie: Remont autostrady A4 najważniejszą inwestycją GDDKiA
Tegoroczny remont A4 będzie kontynuacją rewitalizacji opolskiej autostrady, która rozpoczęła się w 2013 r. (fot. pixabay)

Remont kolejnego już odcinka A4 ma poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy. Otwarcie ofert firm zainteresowanych jego przeprowadzeniem odbyło się w piątek (4 marca).
Jak powiedział PAP rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Michał Wandrasz, najtańsza z ofert opiewa na niespełna 14 mln zł, a najdroższa na nieco ponad 19 mln zł. GDDKiA chce rozstrzygnąć postępowanie przetargowe w marcu i na przełomie marca-kwietnia podpisać umowę z wykonawcą, tak by firma ta mogła zacząć prace w pierwszej dekadzie kwietnia.

Remont obejmie ok. 28 km nitki w kierunku Wrocławia, od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód. Prowadzony będzie w kilku etapach, z których każdy obejmować ma długość kilku kilometrów. Zacznie się od strony węzła Brzeg. Prace będą trwały od kwietnia do końca czerwca i we wrześniu. Wtedy można spodziewać się utrudnień na tej trasie.

Na lipiec i sierpień prace remontowe mają być przerwane, by – jak mówił rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA – nie utrudniać kierowcom wakacyjnych przejazdów i nie przyczyniać się do korków w czasie, gdy w Polsce odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży, podczas których spodziewany jest znacznie zwiększony ruch głównie autokarowy.

Tegoroczny remont A4 będzie kontynuacją rewitalizacji opolskiej autostrady, która rozpoczęła się w 2013 r. Wówczas wyremontowany został 7,5-km odcinek jezdni południowej w kierunku Katowic między węzłami Opole Zachód i Opole Południe wraz z samymi węzłami. Rok później nową nawierzchnię położono na pozostałym fragmencie jezdni południowej między węzłami Opole Zachód i Opole Południe (13 km) oraz na całej długości między tymi węzłami na jezdni północnej (20 km). W ub.r. odbył się remont kolejnego, 30-km odcinka tej trasy między węzłami Brzeg i Opole Zachód.

Kolejnymi planowanymi przez GDDKiA w Opolu na ten rok zadaniami mają być m.in. przebudowa skrzyżowania dróg krajowych 94 i 46 koło Karczowa pod Opolem; przebudowa skrzyżowania w Praszce, a także ujęta w dwóch zadaniach inwestycyjnych przebudowa trzech skrzyżowań w miejscowości Jełowa na DK45. Inwestycje te znalazły się na ministerialnej liście dodatkowych zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, skierowanych do realizacji w 2016 r. „Jeśli będzie przyznane dofinansowanie, jesteśmy gotowi do realizacji tych zadań” – zaznaczył Wandrasz.

GDDKiA będzie też kontynuować trwającą od 2015 r. budowę obwodnicy Nysy. Ma ona mieć 16,5 km długości, będzie kosztowała blisko 307,5 mln zł, a oddana do ruchu zostanie w 2017 r.

Wandrasz dodał, że w tym roku rozpoczną się prace przygotowawcze i koncepcyjno-dokumentacyjne dotyczące budowy obwodnic Praszki oraz Olesna. „Oczekujemy też na przyznanie pieniędzy na aktualizację dokumentacji dla budowy obwodnic Myśliny, Niemodlina i północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla” – dodał rzecznik GDDKiA.

Wszystkie te obwodnice ujęto w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Rzecznik GDDKiA w Opolu dodał, że oddział ma już przyznane pieniądze na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy trzech odcinków dróg krajowych: nr 38 na odcinku granica państwa - Pietrowice; nr 43 Jaworzno-Julianpol oraz nr 45 Reńska Wieś – Poborszów. „W tym ostatnim przypadku będziemy również przebudowywać niebezpieczne skrzyżowanie w Reńskiej Wsi, gdzie dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków” – zaznaczył Wandrasz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Głupia A4, 2016-03-25 16:35:56

  Znowu remont? Ciężko tam wylać beton i mieć spokój na +- 40 lat?
 • WRO, 2016-03-07 08:35:26

  Pieniądze na remont z kieszeni podatnika, a kasa z opłat za przejazdy - też podatników- do właścicieli prywatnych spółek. Czy to kiedyś się zmieni?